Mazda MX-5 NA - Mazda MX-5 ND FL

Czy następca sportowego MX-5 otrzyma napęd elektryczny? Mazda ma inne priorytety. Sprawdź, o co chodzi.

W dobie zaostrzających się norm emisji spalin, dodatkowo uzależnionych od masy pojazdu, producenci oferujący nieduże i lekkie samochody mają spory problem. Najdotkliwiej przekonuje się o tym Fiat, którego szef już zapowiedział, że w przyszłości z oferty znikną Panda oraz 500, a w ich miejsce pojawią się nowe elektryczne modele.

Przed podobnym dylematem stoi teraz Mazda. Obecne wcielenie kultowego MX-5 trafiło na rynek 4 lata temu, a w tym roku zostało odświeżone. Dzięki temu japoński producent zyskał trochę czasu, ale i tak musi już zacząć myśleć o następcy.

Jaka będzie nowa Mazda MX-5?

W rozmowie z brytyjskim tygodnikiem Autocar, Ichiro Hirose (szef działu badań i rozwoju) powiedział: Lekkość i kompaktowe rozmiary są podstawowymi cechami MX-5, więc nawet jeśli sięgniemy po elektryfikację, to musimy się upewnić, że na pewno pozwoli zachować lekkość auta.

Szef działu projektowego Ikuo Maeda potwierdził, że przy pracach nad piątą generacją MX-5 kluczowa jest jego lekkość, ale zauważył również konieczność uwzględnienia preferencji osób kupujących samochody sportowe oraz próby przewidzenia, w jakim kierunku ich oczekiwania będą ewoluować. Chodzi o to, aby nabywcy mogli cieszyć się nowym autem, nie martwiąc się o jego szkodliwość dla środowiska. Dlatego rozważane są różne warianty napędu.

Aktualna Mazda MX-5 w wersji z miękkim dachem waży zaledwie 1030 kg. Wersja elektryczna musiałaby „przytyć” o ok. 300-400 kg ze względu na zamontowanie akumulatorów trakcyjnych, a to nie pozostałoby bez wpływu na właściwości jezdne słynącego ze zwinności roadstera.

Dlatego niewykluczone, że japoński producent po prostu wyposaży jednostkę napędową przyszłej MX-5 w układ mild hybrid. Podobne rozwiązanie Mazda z powodzeniem stosuje we wszystkich nowych modelach. Kto wie, a może czeka nas Mazda MX-5 z innowacyjnym silnikiem Skyactiv-X?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj