bialoruskie-tablice-otwarcie

Obowiązujący na Białorusi system rejestracji wprowadzono w 2004 roku. Jak sprawdzić, z którego obwodu pochodzi napotkany samochód? Oto przewodnik po białoruskich tablicach rejestracyjnych.

Na polskich drogach regularnie można spotkać auta zarejestrowane za naszą wschodnią granicą, w tym również samochody z Białorusi. Stosowany w tym kraju system rejestracji pojazdów jest dość prosty i podobnie jak w przypadku polskich tablic, opiera się na rejonizacji. Jak rozpoznać, z którego obwodu pochodzi dany samochód? Przedstawiamy przewodnik po białoruskich tablicach rejestracyjnych.

Aktualnie obowiązujący schemat rejestracji wprowadzony został w 2004 roku i bazuje na podziale administracyjnym Białorusi, który jest niezmienny od lat 60. XX wieku. Wydawane tablice rejestracyjne posiadają czarne znaki na białym tle. Z lewej strony numeru znajduje się flaga państwa, pod którą zapisane są litery BY, czyli międzynarodowy skrót nazwy kraju.

Charakterystyczną cechą białoruskiego systemu tablic jest inna kolejność znaków w zależności od rodzaju pojazdu, na który przeznaczone są rejestracje. Numery dedykowane dla samochodów zaczynają się od 4 cyfr, po których następują 2 litery i znak łącznika, a na samym końcu cyfra oznaczająca miejsce rejestracji auta, czyli jeden z siedmiu obwodów.

Numery rejestracyjne przeznaczone dla ciężarówek i autobusów składają się natomiast z 2 liter, 4 cyfr, łącznika oraz cyfry. Podobnie jak w przypadku systemu ukraińskiego czy rosyjskiego, na białoruskich tablicach znajdziemy jedynie litery wspólne dla alfabetu łacińskiego i cyrylicy – są to: A, B, C, E, I, K, M, H, P, O, T, X.

Rodzaje białoruskich tablic rejestracyjnych:

  • samochodowe – czyli takie, jak opisane powyżej
  • dla pojazdów ciężarowych i autobusów – także opisane powyżej
  • motocyklowe – dwurzędowe
  • dla traktorów – dwurzędowe
  • dla przyczep – dwurzędowe
  • dla taksówek – posiadają czarne znaki na żółtym tle
  • tymczasowe – posiadają czarną literę T na czerwonym tle po środku tablicy
  • dyplomatyczne – posiadają białe znaki na czerwonym tle i zaczynają się od liter CD lub CC
  • dla pojazdów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – posiadają białe znaki na czerwonym tle

Wyróżniki białoruskich obwodów:

1 – obwód brzeski
2 – obwód witebski
3 – obwód homelski
4 – obwód grodzieński
5 – obwód miński
6 – obwód mohylewski
7 – miasto Mińsk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj