NowościAktualnościBezcenna wiedza dla młodych kierowców. Za nami 6. edycja Ford Driving Skills...

Bezcenna wiedza dla młodych kierowców. Za nami 6. edycja Ford Driving Skills for Life

W bezpłatnym szkoleniu Forda świeżo upieczeni kierowcy mają okazję nauczyć się czegoś więcej niż na kursie prawa jazdy. Oto garść informacji na temat programu Ford Driving Skills for Life.

Nie jest tajemnicą, że za znaczną część wypadków drogowych odpowiadają kierowcy z najmłodszych grup wiekowych – głównie Ci, którzy dopiero co odebrali dokument prawa jazdy lub posiadają go od najwyżej kilku lat. Jednocześnie zdarzenia komunikacyjne są główną przyczyną zgonów wśród osób w wieku nastoletnim. To dowodzi, jak istotna jest odpowiednia edukacja młodych kierowców i uświadamianie o zagrożeniach czyhających „za kółkiem”. Niestety, na podstawowym kursie prawa jazdy nie sposób wszystkiego się dowiedzieć, a tym bardziej spróbować niecodziennych manewrów w praktyce.

Ford Driving Skills for Life

Właśnie w zamyśle o młodych użytkownikach dróg powstał program Ford Driving Skills for Life (Ford DSFL). Swoje początki datuje na 2003 rok, a w 2013 roku Ford przeniósł go także do Europy. Motywem przewodnim DSFL jest przekazanie młodym kierowcom nowych informacji oraz dostarczenie umiejętności, których nie nabyli podczas podstawowego kursu na prawo jazdy. W ramach programu organizowane są szkolenia z zakresu teoretycznego i praktycznego.

Czy udział w szkoleniu Ford Driving Skills for Life jest płatne?

Co ważne, zajęcia są przeprowadzane całkowicie bezpłatnie – finansuje je Fundusz Forda. Od momentu wystartowania Ford Driving Skills for Life podmiot zainwestował już ponad 60 milionów dolarów w edukację mniej doświadczonych kierowców. Przeszkolił tym samym ponad 1,25 miliona osób z 46 krajów świata. Przez 9 lat szkolenie przeszło ponad 30 tysięcy młodych użytkowników samochodów z Europy.

Ford Driving Skills for Life

Ford Driving Skills for Life w Polsce

Ford Driving Skills for Life działa również w Polsce. Dotychczas odbyło się 6 edycji wydarzenia, z czego ostatnia miała miejsce w dniach 28-29 maja w Warszawie. Na płycie Lotniska Bemowo zorganizowano prawdziwy tor przeszkód dla kierowców w wieku 18-24 lata. Każdego dnia szkolenie odbywało się w dwóch turnusach po kilkadziesiąt osób. By uniknąć zamieszania związanego z tak dużą liczebnością kursantów, wprowadzono podział na 5 grup, z czego każda jednocześnie przerabiała inny blok tematyczny szkolenia. Podczas 6. edycji Ford DSFL szkolono kierowców w następujących dziedzinach:

  1. Rozpoznawanie zagrożeń na drodze i kontrolowanie prędkości jazdy;
  2. Panowanie nad pojazdem;
  3. Rozproszenie;
  4. Technika i technologia;
  5. Moduł „Podziel się drogą”.

Co czekało na uczestników Ford DSFL?

Mieliśmy okazję przypatrzeć się, z jakimi zadaniami przyjdzie zmierzyć się młodym kierowcom w każdym z tych modułów. Za kierownicami nowych Fordów należało m.in. wyhamować awaryjnie przed przeszkodą (włącznie z jej ominięciem), wyprowadzić samochód z poślizgu nadsterownego (było to utrudnione z uwagi na zastosowanie specjalnej nakładki na tylne koła) oraz przetestować system zapobiegający kolizji. W programie mieścił się też slalom między pachołkami podczas pisania SMS-ów. Był to nie tylko test podzielności uwagi, ale przede wszystkim zobrazowanie niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą korzystanie z telefonu „za kółkiem”.

Ford Driving Skills for LifeFord Driving Skills for LifeFord Driving Skills for LifeFord Driving Skills for Life

W ramach modułu „Podziel się drogą” postawiono na promowanie właściwych zachowań między kierowcami i rowerzystami. Uczestnicy zapoznali się ze sposobem otwierania drzwi stosowanym przez Holendrów (nie lewą, a prawą ręką, co wymusza przekręcenie ciała i sprzyja spojrzeniu do tyłu auta). Mieli też okazję ocenić widoczność rowerzystów z perspektywy kierowcy ciężarówki i, za pośrednictwem wirtualnych okularów WheelSwap zobaczyć, jak niebezpieczna może być nieostrożna jazda na jednośladzie.

Ford Driving Skills for LifeFord Driving Skills for Life

W tym roku Ford, powołując się na dane Światowej Organizacji Zdrowia, zrealizował też kampanię „Zaparkuj samochód”. WHO twierdzi bowiem, że użytkownicy samochodów w Europie korzystają z nich w większości na krótkich dystansach. Ford zachęca, by w trosce o środowisko, zrezygnować z auta, jeśli mamy do przejechania maksimum 5 km, i skorzystać wtedy z alternatywnych form transportu, np. roweru lub hulajnogi. Na szkoleniu wyodrębniono w tym celu osobne ćwiczenia hamowania na hulajnodze elektrycznej, a w części teoretycznej zawarto wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podróżowania tego typu pojazdami.

Ford Driving Skills for Life (6)Ford Driving Skills for Life (6)

Jak się zapisać na szkolenie Ford DSFL?

Chętni do wzięcia udziału w następnej edycji Ford Driving Skills for Life powinni na bieżąco śledzić zakładkę „Wydarzenia” na stronie forddsfl.pl. Gdy pojawi się kolejne szkolenie, lepiej nie czekać z rejestracją, bo z edycji na edycję kurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród młodych kierowców. W przerwie między kolejnymi wydarzeniami (albo przed udaniem się na szkolenie) warto przestudiować materiały dostępne za darmo na witrynie Ford DSFL w postaci łatwo przyswajalnych filmów.

Podczas 6. edycji Ford DSFL certyfikaty ukończenia kursu otrzymało 240 osób. Łącznie od 2016 r. trafiły one do 3700 młodych kierowców.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji