W związku z pandemią koronawirusa Ministerstwo Infrastruktury wydało zalecenia odnośnie funkcjonowania stacji kontroli pojazdów. Przegląd samochodu odbywa się teraz na zmienionych zasadach.

Pomimo zagrożenia koronawirusem resort infrastruktury nie zamierza zawieszać ani ograniczać działalności stacji diagnostycznych. W planach ministerstwa nie ma również „automatycznego” przedłużenia ważności badania technicznego np. o 1 lub 2 miesiące, do czasu gdy epidemia osłabnie.

Jak na razie Departament Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury, współpracując m.in. z Instytutem Transportu Samochodowego (ITS) oraz Polską Izbą Stacji Kontroli Pojazdów (PISKP), przygotował jedynie „wykaz dobrych praktyk”, który ma przyczynić się do zapobiegania, przeciwdziałania oraz ograniczenia sytuacji negatywnych, w szczególności dla przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów, diagnostów, a także posiadaczy i właścicieli pojazdów.

W „wykazie dobrych praktyk” eksperci proponują:

  • ograniczyć do minimum kontakt użytkownika pojazdu z diagnostą
  • jeśli to możliwe, użytkownik pojazdu powinien w nim pozostać i wykonywać polecenia diagnosty związane z wykonywaniem badania
  • w miarę możliwości opłaty za badania techniczne powinny być wnoszone w formie bezgotówkowej
  • jeśli kilku użytkowników oczekuje na badanie techniczne, powinni zostać w swoich pojazdach
  • jeśli zostanie zaobserwowany zły lub podejrzany stan zdrowia, postępować zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia (https://www.gov.pl/web/zdrowie) i Głównego Inspektora Sanitarnego (https://gis.gov.pl/)

Redakcja poleca:

Przegląd techniczny. Ile kosztuje? Jakie usterki dyskwalifikują auto?

Przegląd samochodu – co sprawdzić przed badaniem technicznym?

1 KOMENTARZ

  1. Jak zwykle głupota. Lasy zamykają, a badania techniczngo nie można przełożyć. Na przykład w UK MOTy przełożone są o pół roku z automatu. Po prostu stwierdzili, że ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa podczas wizyt w warsztatach jest większe niż wypadków z powodu niesprawnych technicznie aut. Można? Można.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj