PoradyPoradyAwaria na autostradzie – jak postępować? O czym pamiętać?

Awaria na autostradzie – jak postępować? O czym pamiętać?

Awaria samochodu na autostradzie to bardzo kłopotliwa sytuacja, zwłaszcza w drodze na wakacyjny wyjazd. Tłumaczymy, o czym pamiętać w takim przypadku i jak zadbać o bezpieczeństwo.

Czasami awarii nie sposób przewidzieć, niezależnie od tego, jakiej marki samochodem jeździmy. Może ona wystąpić zarówno bezpośrednio po uruchomieniu silnika, jak i podczas jazdy po mieście czy w trasie. W przypadku wystąpienia usterki na autostradzie sytuacja robi się wyjątkowo niebezpieczna ze względu na wysoką prędkość poruszających się po trasie pojazdów. To właśnie z tego powodu na autostradzie panują szczególne zasady bezpieczeństwa, do których wszyscy kierowcy muszą się bezwzględnie stosować. Wyjaśniamy krok po kroku jak prawidłowo zachować się w przypadku awarii pojazdu na autostradzie.

  1. Przede wszystkim, jeśli nasz samochód się popsuje, natychmiast zjedźmy na pas awaryjny i włączmy światła awaryjne. Pod żadnym pozorem nie zatrzymujmy auta na pasie ruchu, gdyż może to grozić karambolem.
  2. Jeśli posiadamy kamizelkę odblaskową, to warto włożyć ją na siebie bezpośrednio po opuszczeniu pojazdu. Z samochodu powinni wysiąść również pasażerowie, a następnie udać się za bariery ochronne.
  3. Kolejnym istotnym krokiem jest ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Zgodnie z przepisami dotyczącymi zachowania na autostradzie, trójkąt powinien znaleźć się min. 100 m za autem. Poinformuje on z daleka nadjeżdżających kierowców o pojeździe stojącym na pasie awaryjnym i wymusi wzmożoną ostrożność. Dystans do ustawienia trójkąta również najlepiej pokonać za barierkami, gdzie będziemy znacznie bezpieczniejsi niż spacerując jezdnią.
  4. Gdy ustawimy już trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości, zejdźmy ponownie poza jezdnię, za bariery energochłonne. Dopiero z tego miejsca można zadzwonić do służb drogowych i poinformować o zaistniałej sytuacji.
ustawienie trójkąta 2
Na autostradzie trójkąt ostrzegawczy należy ustawić 100 metrów za pojazdem.

Jak wezwać pomoc na autostradzie?

Usterkę samochodu możemy zgłosić zarówno używając specjalnego telefonu alarmowego ustawionego przy drodze, jak i własnej komórki. Jeśli dany odcinek zarządzany jest przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, pomoc wezwiemy dzwoniąc pod numer 19 111. Właściwy numer dla danego odcinka trasy można znaleźć na przydrożnych tablicach informacyjnych, niektórych biletach autostradowych, a także w Internecie, na stronie zarządcy autostrady. W przypadku gdy awaria jest poważna i może grozić np. wyciekiem płynów lub pożarem, mamy również prawo skorzystać z numeru alarmowego 112.

O czym jeszcze należy pamiętać zanim zadzwonimy po pomoc? Podstawową informacją przekazywaną osobie po drugiej stronie słuchawki jest nasza lokalizacja. Warto zawczasu odczytać ją z umieszczonych co 100 metrów wzdłuż drogi słupków pikietażowych. Ze słupków dowiemy się, na którym kilometrze autostrady znajduje się aktualnie nasze auto. Dzięki temu będziemy mogli przekazać dokładne miejsce wystąpienia usterki i ułatwić służbom przyjazd.

powiadomienie służb
Do czasu przyjazdu służb drogowych pozostańmy w bezpiecznej strefie za barierkami.

Awaria na autostradzie – naprawiać czy wezwać pomoc drogową?

Wezwane na miejsce awarii służby drogowe powinny przybyć w ok. 45 minut od zgłoszenia problemu. Ich zadanie polega na dodatkowym zabezpieczeniu miejsca postoju zepsutego auta, najczęściej poprzez rozstawienie słupków. Dopiero wówczas możemy spróbować samodzielnej naprawy samochodu, jeśli uważamy, że problem nie wymaga wezwania lawety.

Najbezpieczniejszą metodą w razie wystąpienia jakiejkolwiek awarii na autostradzie bez wątpienia jest jednak skorzystanie z usług pomocy drogowej. Możemy to zrobić kontaktując się z firmą holowniczą współpracującą z zarządcą drogi. Odpowiednie numery telefonu znajdziemy w centrach alarmowych. Warto pamiętać, że zarządca nie może wymusić na nas konkretnej firmy, a to my po sprawdzeniu cenników możemy wybrać najkorzystniejszą dla nas ofertę. Koszt takiej usługi to zazwyczaj 300 zł lub więcej. Inną metodą jest skontaktowanie się z dysponującym lawetą lokalnym warsztatem, który zazwyczaj zabierze nasze auto z autostrady za znacznie niższą kwotę – ok. 150 zł.

Awaria na autostradzie
Samodzielna naprawa auta możliwa jest dopiero po zabezpieczeniu samochodu przez służby drogowe.

Czy na autostradzie można holować inne auto?

Uwaga! Pamiętajmy, że na autostradzie holowanie auta może się odbywać tylko przy użyciu pojazdu specjalnie do tego celu przystosowanego. Zabronione jest działanie we współpracy z innym kierowcą, zapomnijmy zatem o sytuacji, w której nasz samochód jest ciągnięty przez inne auto.

Redakcja poleca:

Jazda na autostradzie. Oto 10 najczęstszych błędów

Czym się różni autostrada od drogi ekspresowej?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji