PoradyPoradyAutostrada i droga ekspresowa - różnią się bardziej, niż myślisz!

Autostrada i droga ekspresowa – różnią się bardziej, niż myślisz!

Choć autostrady i drogi ekspresowe pozwalają na stosunkowo szybką jazdę, nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z różnic, jakie dzielą obie te drogi. Sprawdź, czym różni się autostrada od drogi ekspresowej.

Polscy kierowcy przywykli do podróżowania różnego rodzaju trasami szybkiego ruchu, choć nie zawsze są świadomi ich dokładnej klasyfikacji. Autostrada i droga ekspresowa posiadają nie tylko inne oznaczenie, ale i parametry, a ponadto obowiązują na nich również odmienne przepisy. Poniżej przedstawiamy, co dokładnie różni autostradę i drogę ekspresową.

Autostrada i droga ekspresowa – liczba pasów ruchu

Zgodnie z obowiązującym w przepisach nazewnictwem, autostrada to droga dwujezdniowa o co najmniej dwóch pasach ruchu w każdą stronę. Jezdnie prowadzące ruch w przeciwnych kierunkach muszą być od siebie oddzielone. W przypadku dróg ekspresowych nie ma takiego wymogu, a i liczba pasów ruchu może być różna. Niekiedy kierowcy mają do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdą stronę, ale są też odcinki, gdzie występują dwa pasy w jednym kierunku i jeden w drugim, a nawet tylko po jednym pasie ruchu w daną stronę.

Autostrada i droga ekspresowa – szerokość pasów ruchu

Odpowiednim standardom podlega również szerokość pasa ruchu, która w przypadku nowo budowanych autostrad powinna wynosić 3,75 m. Starsze autostrady bywają nieco węższe, a ich pasy ruchu mogą osiągać szerokość 3,5 m – zatem dokładnie tyle, ile jest wymagane w przypadku dróg ekspresowych. Różnice dotyczą także pasa awaryjnego, który na autostradzie ma 3 m szerokości, a na „ekspresówce” 2,5 m oraz pobocza (szerokość odpowiednio 1,25 m i 0,75 m).

Znak_D-9_Autostrada
O wjeździe na autostradę informuje znak drogowy D-9.
Znak_D-7_Droga_ekspresowa
O wjeździe na drogę ekspresową informuje znak drogowy D-7.

Autostrada i droga ekspresowa – skrzyżowania i zjazdy

Niezwykle istotną cechą autostrad jest brak jednopoziomowych skrzyżowań, zastąpionych wjazdami i zjazdami (ruch poprzeczny jest tu niedopuszczalny). Zasada ta nie obowiązuje na drogach ekspresowych, gdzie skrzyżowania z sygnalizacją świetlną mogą legalnie występować. W przypadku autostrady tzw. węzły drogowe nie powinny pojawiać się częściej niż co 15 km. Dla dróg ekspresowych poza obszarem zabudowanym wartość ta wynosi 5 km. W obu przypadkach możliwość wjazdu lub zjazdu może być dostępna częściej, jeśli dany odcinek drogi przebiega w pobliżu dużego ośrodka miejskiego.

Autostrada i droga ekspresowa – ograniczenia prędkości

Maksymalna dopuszczalna prędkość, z jaką mogą poruszać się samochody na autostradzie wynosi 140 km/h, co stanowi jedną z najwyższych wartości w Europie. W przypadku drogi ekspresowej dwujezdniowej górna granica prędkości wynosi 120 km/h, a z kolei na drodze ekspresowej jednojezdniowej limit to 100 km/h. Warto pamiętać, że zarówno na autostradach, jak i drogach ekspresowych nie wolno cofać, zawracać ani zatrzymywać auta poza wyznaczonymi do tego miejscami. Tempo jazdy należy ponadto dostosować do panujących aktualnie warunków.

Ograniczenia prędkości na autostradzie i drogach ekspresowych
Pojazd Autostrada Droga ekspresowa dwujezdniowa Droga ekspresowa jednojezdniowa
Samochód osobowy, motocykl, samochód ciężarowy o DMC poniżej 3,5 t 140 km/h 120 km/h 100 km/h
Autobus 100 km/h 100 km/h 100 km/h
Samochód ciężarowy o DMC powyżej 3,5 t 80 km/h 80 km/h 80 km/h
Pojazd z przyczepą 80 km/h 80 km/h 80 km/h
Motocykl przewożący dziecko w wieku do lat 7 40 km/h 40 km/h 40 km/h

Redakcja poleca:

Ile jechać na autostradzie, by samochód jak najmniej palił?

Jazda po autostradzie – 10 najczęstszych błędów

4 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji