NowościAktualnościAutostrada A2 i droga S7 koło Warszawy. Koniec prac lada moment

Autostrada A2 i droga S7 koło Warszawy. Koniec prac lada moment

Kierowcy z niecierpliwością czekają na zakończenie prac związanych z budową autostrady A2 i drogi S7 koło Warszawy. Wiemy już, kiedy to nastąpi.

Z Warszawy obecnie można sprawnie wyjechać w kierunku Łodzi i Poznania (autostradą A2), Krakowa (drogą ekspresową S7), Wrocławia i Katowic („ekspresówką” S8), Białegostoku (również S8) oraz Lublina i Rzeszowa (drogą S17). Nadal jednak brakuje nowoczesnego „wylotu” z miasta w kierunku Gdańska (trasą S7) oraz w kierunku wschodnim (na Terespol). Co prawda kierowcy mają do dyspozycji fragment autostrady A2 od stolicy do Kałuszyna, ale pozostałą część do granicy z Białorusią (135 km od Kałuszyna do Terespola) muszą już pokonać drogą krajową nr 2. Na szybkie połączenie z Warszawą od lat zatem czekają mieszkańcy takich miast jak Biała Podlaska, Międzyrzec Podlaski i Siedlce.

GDDKiA podzieliła się postępem prac nad tymi dwiema trasami, niezbędnymi do zapewnienia stolicy sprawnego połączenia we wszystkich istotnych kierunkach Polski. Kiedy kierowcy w końcu pojadą pełnoprawną drogą S7 ze stolicy do Gdańska i autostradą A2 w kierunku wschodnim? Przełom nastąpi jeszcze w tym roku.

Autostrada A2 (Warszawa-Terespol). Jaki jest postęp prac?

Aktualnie kierowcy korzystają z autostrady A2 od granicy z Niemcami, przez Poznań, Łódź i Warszawę do miejscowości Kałuszyn zlokalizowanej kilkanaście kilometrów na wschód od Mińska Mazowieckiego. Plan GKKDiA zakłada wydłużenie A2 do granicy z Białorusią, ale nie do Terespola (gdzie biegnie droga krajowa nr 2, będąca niejako przedłużeniem istniejącej autostrady), tylko do przejścia granicznego w Kukurykach. W przyszłości autostrada A2 pobiegnie obok Siedlec i Białej Podlaskiej, lecz nieco ominie Międzyrzec Podlaski od strony północnej.

Największe zaawansowanie prac nad A2 panuje na odcinku Kałuszyn-Siedlce, który realizowany jest w trzech etapach: Kałuszyn – Groszki, Groszki – Siedlce Zachód, Siedlce Zachód – Siedlce Południe. Postęp robót wynosi tam od ok. 60% do nawet 90%, co oznacza, że dwa z trzech odcinków zostaną udostępnione kierowcom do końca 2024 roku – mowa tu o fragmentach Kałuszyn – Groszki i Siedlce Zachód – Siedlce Południe. Środkowy odcinek (Groszki – Siedlce Zachód) powinien być gotowy w 2025 roku.

Realizację odcinka autostrady A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej podzielono na cztery etapy:

  • Siedlce Południe – Malinowiec;
  • Malinowiec – Łukowisko;
  • Łukowisko – Swory ;
  • Swory – Biała Podlaska.

Na ostatnim fragmencie w pobliżu Białej Podlaskiej zakres prac osiągnął już 88%, natomiast w przypadku pozostałych trzech można mówić o ok. 10-40%. Trudno zatem sądzić, że pojedziemy nimi w tym lub przyszłym roku: raczej nastąpi to później. W planach jest jeszcze przedłużenie A2 z Białej Podlaskiej do przejścia w Kukurykach, w trzech etapach:

  • Biała Podlaska – Kijowiec;
  • Kijowiec – Dobryń;
  • Dobryń – Kukuryki.

Na III kwartał 2024 r. GDDKiA zapowiedziała uruchomienie przetargów na realizację dwóch pierwszych fragmentów, natomiast rozpoczęcie budowy trzeciego uzależniony jest od aktualnej sytuacji geopolitycznej z Białorusią.

Droga S7 (Warszawa-Gdańsk). Jaki jest postęp prac?

Do ukończenia trasy S7 między Warszawą z Gdańskiem brakuje już tylko fragmentu między stolicą a Płońskiem. Obecnie trwają intensywne prace nad wybudowaniem „ekspresówki od Płońska do Czosnowa (przez Załuski i Modlin) – ich postęp aktualnie jest określany na ok. 40-50%. Kierowcy prawdopodobnie w przeciągu kilku miesięcy pojadą ukończoną trasą S7 z Płońska do Załusek, natomiast fragment od Załusek do Czosnowa (przez Modlin) powinien być ukończony do sierpnia 2025 roku.

Nieco dłużej przyjdzie poczekać na realizację odcinka S7 bliżej Warszawy – konkretnie Czosnów-Kiełpin. Jesienią tego roku GDDKiA planuje złożyć dla niego wniosek o uzyskanie decyzji na realizację inwestycji drogowej (ZRID), a szacowany termin ukończenia przewidziany jest na wiosnę 2027 roku. Jednocześnie będą prowadzone prace przygotowawcze nad ostatnim fragmentem drogi S7, wychodzącym bezpośrednio z Warszawy (Trasy Armii Krajowej) do Kiełpina. Na razie nie są znane jednak żadne konkretne terminy odnośnie jego realizacji.

Autostrada A2 droga S7 02
W przyszłości na drogę S7 do Gdańska będzie można zjechać z obecnie funkcjonującej Trasy Armii Krajowej w Warszawie.
Polecamy także:

Autostrada A2 – opłaty. Ile zapłacimy za przejazd A2?

Odcinkowy pomiar prędkości (S7) – gdzie jest i ile można jechać?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji