Poznaliśmy rezultaty policyjnych kontroli w ramach akcji SMOG. Czy auta na polskich drogach faktycznie mają problem z nadmierną emisją spalin?

Policja raz w miesiącu przeprowadza akcję SMOG, w ramach której sprawdza poziom zanieczyszczeń emitowanych przez zatrzymywane auta. Poznaliśmy pierwsze wyniki listopadowej akcji, dane pochodzą z województw opolskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Okazuje się, że tylko 0,3% zatrzymanych pojazdów przekracza dopuszczalne normy.

Na Opolszczyźnie funkcjonariusze skontrolowali prawie 1000 pojazdów. Dowód rejestracyjny odebrano w 22 przypadkach, ale tylko 4 dotyczyły nadmiernej emisji spalin. Większość wykrytych nieprawidłowości dotyczyła wycieku płynów eksploatacyjnych.

W województwie kujawsko-pomorskim zatrzymano 1870 pojazdów. W sumie 60 kierowców pożegnało się z dowodem rejestracyjnym, ale zaledwie 5 z powodu przekroczenia dopuszczalnych norm toksyczności gazów wydechowych.

Do wyjaśnienia pozostaje w zasadzie tylko jedna kwestia. Czy tak korzystne statystyki wynikają z bardzo dobrej sprawności aut poruszających się po naszych drogach, czy może raczej ze zbyt tolerancyjnych norm?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj