Audi Traffic Light Information

Wybrane modele Audi potrafią łączyć się z sygnalizacją świetlną i podpowiedzieć kierowcy, kiedy zapali się zielone. Poznaj szczegóły działania tego systemu.

Dusseldorf jest drugim (po Ingolstadt) miastem w Europie, w którym zacznie działać usługa informowania o sygnalizacji świetlnej – Audi Ampelinformation. Tę funkcję można aktywować w modelach: e-tron, A4, A6, A7, A8, Q3, Q7 i Q8 wyprodukowanych od połowy lipca 2019 (rok modelowy 2020), pod warunkiem, że na wyposażeniu samochodu jest pakiet Audi connect Navigation & Infotainment oraz system rozpoznawania znaków drogowych na podstawie obrazów pozyskiwanych z kamery.

Audi Traffic Light Information

Wraz z końcem stycznia użytkownicy Audi poruszający się po Dusseldorfie będą mogli zobaczyć na ekranach swoich aut informacje dotyczące ok. 150 sygnalizatorów, dzięki czemu znacznie wzrosną ich szanse na złapanie „zielonej fali”. Na początku lata większość skrzyżowań w tym mieście (ok. 450 z 600) będzie podłączona do sieci.

Usługa Audi Ampelinformation działa w oparciu o dwie funkcje: GLOSA – Green Light Optimized Speed Advisory (doradca optymalizacji prędkości przed zielonym światłem) oraz Time-to-Green („czas do zielonego”). Samochody niemieckiego producenta komunikują się z sygnalizacją świetlną, co pozwala zoptymalizować jazdę w ruchu miejskim.

Audi Traffic Light Information
System pokaże, z jaką prędkością należy się poruszać, żeby zdążyć przejechać przez skrzyżowanie na zielonym świetle.

GLOSA podpowiada kierowcy, z jaką prędkością powinien jechać, aby załapać się na „zieloną falę”, uwzględniając przy tym oczywiście obowiązujące ograniczeniem. Za pomocą tej funkcji komputer może także zasugerować stopniowe zmniejszanie prędkości na około 250 metrów przed sygnalizacją świetlną, tak by kierowca Audi i samochody jadące za nim dotarły do skrzyżowania, gdy światło zmieni się już na zielone. Jednak jeśli nie da się uniknąć zatrzymania na czerwonym świetle, na wyświetlaczu pojawi się sekundnik odliczający czas pozostały do następnej fazy zielonego światła (Time-to-Green).

Audi Traffic Light Information
Na wyświetlaczu pokaże się informacja, za ile sekund zmieni się światło.

Audi razem z firmą Traffic Technology Services opracowało złożony algorytm, który przygotowuje prognozy na podstawie danych z trzech źródeł:

  • z programu sterującego sygnalizacją świetlną,
  • z danych komputera rejestrującego ruch drogowy w czasie rzeczywistym na podstawie obrazów z kamer ulicznych i detektorów zatopionych w nawierzchni drogi, danych o nadjeżdżających autobusach i tramwajach oraz z przycisków, które naciskają piesi,
  • z danych historycznych.

Ponadto algorytm prognozowania stale się udoskonala i uczy, jak np. zmienia się natężenie ruchu drogowego w zależności od pory dnia.

Dotychczasowe badania wykazały, że dzięki utworzeniu sieci łączącej samochody i sygnalizację świetlną, kierowcy przemieszczają się po mieście efektywniej i tworzą się mniejsze korki. W ramach pilotażowego projektu Audi udało się również obniżyć zużycie paliwa testowanych aut o ok. 15%.

Audi Traffic Light Information

Na temat działania nowej funkcji wypowiedział się Andre Hainzlmaier (szef działu rozwoju aplikacji, usług połączonych i Smart City w Audi): „Uruchamiając usługę Audi Ampelinformation chcemy poprawić wygodę kierowców, zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego i zachęcić do oszczędnego stylu jazdy – wszystko z myślą o przyszłości”.

Dodał jeszcze, że „by to zrobić, musimy dokładnie przewidzieć, jak będą zachowywały się światła w ciągu najbliższych dwóch minut. Dokładne prognozy są tu jednak największym wyzwaniem. Większość sygnalizatorów reaguje zmiennie na natężenie ruchu i stale dostosowuje odstępy czasu, w jakich przełączają się między czerwonym a zielonym”.

Podobne rozwiązanie Seat testuje w Barcelonie:

Czekasz na zielone? Auto podpowie, kiedy zmieni się światło

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj