NowościAktualnościAudi znalazło nowe zastosowanie dla plastikowych butelek

Audi znalazło nowe zastosowanie dla plastikowych butelek

Czwarta odsłona Audi A3 zadebiutuje na salonie w Genewie. Producent zadbał, aby nowy model był jeszcze bardziej „eko”. Poznaj szczegóły.

W przyszłym tygodniu podczas targów w Genewie odbędzie się premiera Audi A3 czwartej generacji. Nowy model debiutuje jako ostatni z „rodzeństwa” (miesiąc temu poznaliśmy Seata Leona IV, a Volkswagen Golf VIII i Skoda Octavia IV mają już nawet polskie cenniki), dlatego producent z Ingolstadt postanowił wyróżnić swoje kompaktowe auto w wyjątkowy i w dodatku modny sposób.

W najnowszym wcieleniu Audi A3 po raz pierwszy zastosowano tapicerkę i dywaniki wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Tkaniny obiciowe foteli i tylnej kanapy składają się w ok. 89% ze zużytych plastikowych butelek PET, przetworzonych w specjalnym procesie. Do wykonania tapicerki nowego A3 potrzeba 45 butelek PET o pojemności 1,5 litra, a do zrobienia dywaników potrzeba kolejnych 62 takich butelek.

Nowe Audi A3 - tapicerka

A to nie koniec proekologicznych działań tej niemieckiej marki. Takie elementy wnętrza, jak np. materiały izolacyjne, panele boczne wnętrza bagażnika czy jego podłoga i mata również są w coraz większym stopniu wykonywane z surowców wtórnych. W najbliższych latach w całej gamie Audi ma się upowszechnić stosowanie tworzyw pochodzących z recyklingu.

Jeśli jesteście ciekawi, jak przebiega proces recyklingu plastikowych butelek, przeczytajcie poniższy akapit z komunikatu prasowego Audi:

Butelka znika w otworze automatu do zwrotu plastikowych opakowań (których coraz więcej również w naszym kraju), ale co dzieje się dalej? Przykład z Niemiec: Jeszcze w sklepie jednorazowe butelki są prasowane w specjalne pakiety ułatwiające ich transport samochodem ciężarowym. Po dotarciu do zakładu recyklingu są one sortowane według koloru, rozmiaru i jakości. Inne materiały, takie jak kapsle, są oddzielane. Następnie specjalny młyn mieli butelki na płatki, które są myte i suszone, a następnie roztapiane w jednolitą masę. Masa jest wyciskana przez specjalne dysze, kształtujące z niej plastikowe pasma. Po wysuszeniu, maszyna sieka je na małe kawałki. W ten sposób powstaje granulat, inaczej nazywany recyklatem, który jest poddawany powtórnemu tłoczeniu – w ten sposób powstają nici. Nawinięte na zwoje, są one na koniec wykorzystywane do produkcji materiałów obiciowych Audi.

Dowiedz się więcej na temat nowego Audi A3:

Nowe Audi A3 – oficjalne zdjęcia i informacje

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji