As Dusk Falls

Trudne decyzje, rozbudowana fabuła i ciekawa koncepcja graficzna. As Dusk Falls to gra przygodowa, która wciągnie nas w swój brutalny świat.

Gatunek interaktywnych filmów popularny był ponad 25 lat temu, kiedy pojawiły się pierwsze napędy CD-ROM i na jednej płycie udawało się zmieścić kilkaset megabajtów danych – wystarczająco, by pokazać kilka godzin sekwencji filmowych. Później powiększenie mocy obliczeniowej kart graficznych spowodowało, że gatunek ten ustąpił pola grom wykonanym w technologii 3D.

Obecnie pojawiają się kolejne próby wznowienia gatunku, jednak nie są to już filmy w dosłownym tego słowa znaczeniu. Większość grafiki jest generowana przez procesor karty graficznej (nie są to już nagrane więc wcześnie na kamerze sekwencje filmowe) i rozbudowana jest warstwa fabularna tytułu. Gracze pewnie pamiętają takie tytuły jak Heavy Rain, Beyond: Two Souls czy Detroit: Become Human.

As Dusk Falls
Misterny plan napadu rabunkowego dosyć szybko zaczyna się sypać.

W grach tych byliśmy w większości biernymi obserwatorami akcji, którzy co jakiś czas podejmowali pewne kluczowe decyzje – były to zarówno wybory moralne, jak i prowadzenie ścieżek dialogowych czy współpraca z innymi postaciami. Co ciekawe, nasze decyzje miały wpływ na rozwój wydarzeń – współczesne filmy interaktywne często oferują ścieżek rozwoju fabuły i tym samym po klika zakończeń gry. Wszystko zależy, jak zachowywaliśmy się w czasie rozgrywki.

As Dusk Falls – interaktywny film, czy raczej komiks?

Na podobnej koncepcji opiera się As Dusk Falls – nowa gra studia Interior/Night. Cała gra opiera się na wciągającej i pełnej zwrotów akcji historii, w której podejmujemy jako gracze kluczowe decyzje. Są to zarówno ścieżki dialogowe, które kierują rozgrywkę na dane tory i proste gry zręcznościowe.

As Dusk Falls
Niekiedy możemy przeszukać pomieszczenia w poszukiwaniu wskazówek.

Te gry zręcznościowe to tak zwane QTE (Quick Time Event) w których najczęściej musimy odpowiednio szybko wciskać odpowiednie sekwencje przycisków. Ot chociażby, w jednej ze scen, gdy chcemy przeskoczyć przez płot, poruszamy najpierw gałką analogową do góry, później przytrzymujemy przycisk. Wykonane w odpowiedniej kolejności i wyznaczonym (dosyć krótkim) czasie czynności gwarantują sukces w tej mini grze. Porażka – pchnie fabułę na inny tor.

Od pozostałych gier tego typu As Dusk Falls odróżnia warstwa graficzna. Jest to bardziej komiks niż film. Wszystkie sceny są rysowane i utrzymane w komiksowym stylu. Nie ma też praktycznie animacji. Całość oglądamy jak kolejne kadry narysowanego komiksu… Na początku jest to dosyć zaskakujące rozwiązanie, jednak po pierwszym zaskoczeniu taki sposób prezentacji doskonale pasuje do klimatu As Dusk Falls.

As Dusk Falls – fabuła i rozgrywka

Fabuła As Dusk Falls jest rozbudowana i trzyma w napięciu jak dobry serial. Koncepcyjnie przypomina nieco serial Fargo, zwłaszcza drugi sezon z patologiczną rodziną Gerhardtów. Zaczynamy od nieudanego napadu przeprowadzonego przez trójkę młodocianych braci. Ich drogi (ucieczki) krzyżują się z inną rodziną, która uciekając przed bezrobociem z Kalifornii przeprowadza się właśnie na drugi koniec USA.

As Dusk Falls
Cała gra utrzymana jest w komiksowej konwencji – grafiki są rysowane, a nie tworzone w 3D.

As Dusk Falls to opowieść rozgrywająca się na pustyni w Arizonie w 1999 roku. Znajdziemy tam i patologiczne postacie złoczyńców i całej ich rodziny, skorumpowanych gliniarzy, marnych cwaniaczków i ciężko pracujących obywateli z ich zwykłymi rodzinnymi problemami. Całość podlana jest sosem z zemsty, hazardu i ludzkiej manipulacji.

Rozgrywka prowadzona jest na zasadzie filmu interaktywnego – więc nie poruszamy naszymi postaciami, jedynie wskazujemy odpowiednie ścieżki dialogowe i uczestniczymy w minigrach. Wszystkie nasze decyzje mają jednak wpływ na przebieg ścieżki fabularnej – gra ma kilka możliwych zakończeń.

As Dusk Falls – Polska wersja językowa

Gra wydana została w tak zwanej kinowej polskiej wersji językowej. To oznacza, że mamy oryginalną, angielską ścieżkę dźwiękową i podpisy po polsku. To dobre rozwiązanie, bo rzeczywiście czujemy się jak w kinie. Niestety, zdarza się sporo błędów i nieścisłości w tłumaczeniu. To zdecydowanie psuje odbiór As Dusk Falls, zwłaszcza że te dialogi to kręgosłup gry.

As Dusk Falls
Wyprowadzka głównych bohaterów z Kalifornii rozpocznie całą serię niespodziewanych wydarzeń.

As Dusk Falls – PODSUMOWANIE

Bardzo ciężko jest opowiedzieć o As Dusk Falls, bez zdradzania fabuły, bo ona jest tu kluczowym elementem. Cała historia jest przejmująca i sprawnie opowiedziana. Jeżeli lubicie brudne klimaty amerykańskiej prowincji, na pewno spodoba się wam As Dusk Falls.

As Dusk Falls zawiera wiele scen epatujących przemocą, jest więc grą dla dorosłych.

Nasza ocena: 8/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj