Akcje serwisowe - październik 2022

UOKiK poinformował o kolejnych kampaniach naprawczych. Alfa Romeo, BMW, Jaguar, Jeep, Land Rover, Mercedes i Toyota wzywają auta do serwisów. Sprawdź szczegóły.

Na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pojawiły się nowe powiadomienia o akcjach serwisowych. Wśród producentów, którzy w ciągu ostatniego miesiąca ogłosili kampanie przywoławcze, znaleźli się Alfa Romeo, BMW, Jaguar, Jeep, Land Rover, Mercedes i Toyota. Poniżej zamieszczamy szczegółową listę.

Alfa Romeo Tonale

Na polskim rynku akcja serwisowa dotyczy 206 egzemplarzy. Mogły one zostać wyposażone w moduł układu hamulcowego, który zawiera elektroniczny błąd, co może powodować, że tylne światła hamowania pozostaną włączone podczas automatycznego trybu tempomatu (ACC), nawet jeśli pojazd nie zwalnia już ani nie hamuje. Właściciele aut zostaną zaproszeni listownie do ASO w celu aktualizacji oprogramowania w module komputera (BCM).

BMW X7 (G07)

Kampania naprawcza dotyczy 6 egzemplarzy, wyprodukowanych w Niemczech, w których sprężyny blokujące oparcia siedzeń w trzecim rzędzie mogły zostać niepoprawnie zamontowane i mogą się odłączyć. Może się to wiązać z brakiem zablokowania oparcia i zwiększonym ryzykiem obrażeń podczas kolizji. Właściciele samochodów objętych kampanią zostaną poinformowani o konieczności wizyty w warsztacie w celu kontroli.

Jaguar F-Pace

W Polsce akcją przywoławczą objęto 319 egzemplarzy, wyprodukowanych w latach 2021-2022 w Wielkiej Brytanii, w których część tylnego kierunkowskazu nie świeci prawidłowo, co może skutkować brakiem widoczności kierunkowskazów z tyłu pojazdu i stworzyć ryzyko kolizji. Właściciele wszystkich aut sprzedanych na rynku polskim zostali poinformowani o ogłoszonej akcji i konieczności skontaktowania się z serwisem w celu przeprowadzenia stosownej naprawy.

Jaguar F-Pace, Jaguar F-Type, Jaguar XE oraz Jaguar XF

Kampanią serwisową objęto łącznie 42 samochody, wyprodukowane w 2022 roku w Wielkiej Brytanii, w których mogło dojść do uszkodzenia napinaczy pasów bezpieczeństwa przednich foteli w trakcie procesu produkcyjnego. Uszkodzenie może skutkować zmniejszeniem lub całkowitą utratą napięcia pasów bezpieczeństwa podczas wypadku i w konsekwencji zwiększeniem ryzyka wystąpienia obrażeń u  kierowcy i pasażera zajmującego miejsce w  pierwszym rzędzie foteli. Właściciele wszystkich aut sprzedanych na rynku polskim zostali poinformowani o ogłoszonej kampanii i konieczności skontaktowania się z serwisem w celu przeprowadzenia stosownej naprawy.

Jeep Compass

Akcją naprawczą objęto 13 egzemplarzy, w których funkcje: Safe Hold (wymaga aplikacji EPB w przypadku odpięcia pasów bezpieczeństwa kierowcy + otwartych drzwi kierowcy) i Auto Apply (wymaga aplikacji EPB przy wyłączeniu klucza) elektrycznego hamulca postojowego (EPB) mogą się nie uruchamiać automatycznie. Może to prowadzić do niezamierzonego ruchu pojazdu i wypadku. Właściciele samochodów zostaną zaproszeni listownie do ASO w celu przeprogramowania modułu układu hamulcowego.

Jeep Grand Cherokee

W naszym kraju kampania przywoławcza dotyczy 1019 egzemplarzy, w których może wystąpić utrata materiału magnetycznego przymocowanego do koła fonicznego generującego sygnał dla czujnika pozycji wału korbowego. W takiej sytuacji silnik traci swoją zdolność do synchronizacji impulsów wtryskiwacza i faz krzywek. Może to skutkować dławieniem się silnika, a także utratą możliwości jego ponownego uruchomienia. Utrata mocy napędowej może być przyczyną wypadku bez wcześniejszych sygnałów ostrzegawczych. Właściciele aut zostaną zaproszeni listownie do ASO w celu sprawdzenia i ewentualnej wymiany przewodu paliwowego.

Land Rover Discovery

Akcją serwisową objęto 53 egzemplarze, wyprodukowanych w latach 2018-2019 w Wielkiej Brytanii, w których może dojść do bezpośredniego kontaktu przewodu paliwowego z innymi elementami silnika, co z czasem może spowodować jego uszkodzenie oraz w konsekwencji wyciek paliwa, co grozi pożarem. Właściciele wszystkich aut sprzedanych na rynku polskim zostali poinformowani o ogłoszonej akcji i konieczności skontaktowania się z serwisem w celu przeprowadzenia stosownej naprawy.

Land Rover Range Rover

Kampanią naprawczą objęto 26 egzemplarzy z roku modelowego 2022 i 2023, wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii, w których może dojść do poluzowania mocowania filtra cząstek stałych i obciążenia połączeń układu wydechowego, co w konsekwencji może doprowadzić do nieszczelności i ryzyka niezamierzonego wycieku spalin. Wyciek spalin może spowodować uszkodzenie elementów silnika lub w skrajnym przypadku pożar. Właściciele wszystkich aut sprzedanych na rynku polskim zostali poinformowani o ogłoszonej kampanii i konieczności skontaktowania się z serwisem w celu przeprowadzenia stosownej naprawy.

Mercedes klasy E, Mercedes klasy E Coupe/Cabriolet, Mercedes CLS oraz Mercedes AMG GT 4-door Coupe

Na naszym rynku akcja przywoławcza dotyczy łącznie 1545 samochodów z napędem na wszystkie koła, wyprodukowanych od 16.11.2015 roku do 20.04.2022 roku, w których wiązka przewodów skrzyni biegów może nie odpowiadać specyfikacji. W rezultacie naprężenia mechaniczne na uszczelce pojedynczych przewodów złącza mogą prowadzić do oderwania się uszczelki. Na skutek tego woda z nawierzchni drogi lub otoczenia może dostać się do złącza. Zbierająca się woda może spowodować pełzające zwarcie po zaparkowaniu pojazdu. Utrzymujące się przez dłuższy czas zwarcie może prowadzić do termicznego przeciążenia złącza, co może stwarzać zagrożenie pożarowe. Właściciele aut zostaną poinformowani o prowadzonej akcji i konieczności zgłoszenia się do ASO, w celu sprawdzenia i, w razie potrzeby, wymiany złącza oraz wzmocnienia prowadzenia wiązki przewodów skrzyni biegów za pomocą dodatkowego uchwytu.

Toyota Yaris Hybrid

Kampania naprawcza dotyczy 1057 egzemplarzy, wyprodukowanych we Francji od 23.07 do 06.11.2022 roku. Podczas gwałtownego przyspieszania istnieje możliwość, że w tłumiku drgań przekładni hybrydowej wystąpi tymczasowy poślizg. Ze względu na nieprawidłowe oprogramowanie sterownika, taka sytuacja może sprawić, że układ napędowy nie przełączy się w tryb awaryjny, choć problem zostanie zasygnalizowany włączeniem lampek kontrolnych. Jeśli opisane warunki zostaną wywołane, nastąpi wyłączenia układu hybrydowego. Właściciele objętych kampanią samochodów będą zapraszani do ASO, w celu zmiany oprogramowania sterownika układu hybrydowego.

Toyota Aygo X oraz Toyota bZ4X

Akcja serwisowa dotyczy łącznie 8 samochodów, wyprodukowanych w Czechach i Japonii od 07.03 do 15.06.2022 roku, wyposażonych w kurtyny powietrzne (CSA), które umieszczone są wzdłuż relingów dachowych ciągnących się od przodu do tyłu przestrzeni pasażerskiej po obu stronach pojazdu. Każda z kurtyn posiada specjalny pasek, który znajduje się w przednim słupku pod plastikową osłoną i zapewnia prawidłowy przebieg napełnienia kurtyn w przedniej części przedziału pasażerskiego. Istnieje ryzyko, że paski te mogły zostać poprowadzone nieprawidłowo. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, w momencie gdy kurtyny powietrzne powinny zostać napełnione, ww. paski mogą nie zapewnić prawidłowego przebiegu procesu. Dodatkowo napełnienie kurtyn w takich warunkach może sprawić, że plastikowe osłony zostaną odchylone od przednich słupków na odległość większą niż założono, co powoduje niezgodność z określonymi wymogami bezpieczeństwa. W tych warunkach może wzrosnąć ryzyko zranienia osób znajdujących się w pojeździe w czasie wypadku. Właściciele objętych akcją aut będą zapraszani do ASO, w celu sprawdzenia i, w razie potrzeby, korekty ułożenia określonych elementów kurtyn powietrznych.

Redakcja poleca:

Akcje serwisowe – jak z nich skorzystać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj