Poznaliśmy statystyki policyjnej akcji „SMOG”. Spodziewaliście się takich rezultatów?

W trosce o poprawę jakości powietrza, polska policja raz w miesiącu przeprowadza ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „SMOG”. Podczas takiej akcji wykorzystywane są analizatory spalin i dymomierze, pozwalające sprawdzić poziom zanieczyszczeń wydobywających się z rur wydechowych kontrolowanych pojazdów.

Dziennikarze Rzeczpospolitej dotarli do statystyk ostatniej takiej akcji, zorganizowanej w ubiegłym tygodniu. We wtorek 28 stycznia policjanci w całym kraju sprawdzili łącznie ok. 21 600 samochodów. W sumie funkcjonariusze odebrali 970 dowodów rejestracyjnych, czyli niecałe 4,5% ze wszystkich skontrolowanych tego dnia.

Okazuje się jednak, że w zaledwie 214 przypadkach powodem zatrzymania dokumentu była nieodpowiednia jakość spalin. Jak nie trudno policzyć nadmierną toksyczność gazów wydechowych wykryto w niespełna 1% sprawdzanych aut. Pozostałe 756 dowodów rejestracyjnych odebrano z innych przyczyn, najczęściej ze względu na wycieki płynów eksploatacyjnych. Takie dane podał Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji w rozmowie z Rz.

Warto przypomnieć, że prezentowane wyniki pierwszej w tym roku akcji „SMOG” nie stanowią wyjątku. Już wcześniej pisaliśmy o tym, że podczas policyjnych kontroli bardzo mały odsetek aut przekracza dopuszczalne normy emisji spalin. Większym powodem do niepokoju wydają się inne zaniedbania serwisowe, takie jak zużyte ogumienie czy złe ustawienie świateł. Potwierdza to niedawny raport ProfiAuto PitStop 2019.

2 KOMENTARZE

  1. mam maskę mam antysmogową broyx – kupiłam ją w decathlonie i nie żałuję. maska jest wygodna, ma regulowane zapięcia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj