Hot Wheels

Hot Wheels – producent kultowych „resoraków” – obchodził w maju swoje pięćdziesięciolecie. Trudno w to uwierzyć, ale jego samochodziki nadal kosztują tyle samo, co 50 lat temu!

Gdy 18 maja 1968 roku do sklepów trafił stuningowany model Chevroleta Camaro, nikt nie spodziewał się, że nowa marka zabawek Hot Wheels odniesie taki sukces. Producentem była jeszcze mało znana wtedy firma – Mattel. Tak, dobrze kojarzycie – to ta od lalki Barbie. Do 1968 roku jedynym produktem Mattel, który naprawdę przyjął się na rynku, była właśnie wychudzona blondynka z plastiku. Mattel potrzebował jakiegoś nowego hitu, który pozwoliłby mu nadal się rozwijać i trafić do kolejnej grupy docelowej – młodych chłopców.

NASZ SKLEP
Custom Camaro
Custom Camaro fot. Vista69 na hotwheels.wikia.com

I takim właśnie produktem okazała się serii miniaturowych samochodzików – Hot Wheels. W latach 60. najpopularniejszym wytwórcą takich zabawek był Matchbox. Jak jednak zauważył Elliot Handler, jeden z właścicieli Mattel, „Matchboxy” były po prostu… nudne. Bazowały na zwykłych modelach, miały mało ekscytujące kolory i na dodatek słabo jeździły. Handler znalazł przepis na sukces. Jego seria Hot Wheels bazowała na mocno stuningowanych autach i była malowana w przyciągające wzrok barwy. Dodatkowo, po długich eksperymentach, projektantom Mattel udało się stworzyć zupełnie nowatorskie na tamte czasy zawieszenie. Dzięki zastosowaniu sprężystego pręta łączącego koła na osi samochodziki nie dość że jeździły dużo dalej od tych z konkurencji, to jeszcze efektownie odbijały się od podłogi.

Mania Hot Wheels opanowała świat. Kolejne zabawki sprzedawały się świetnie. Wprowadzano nowe modele i nowe serie, np. zupełnie fantazyjnych prototypów. Poszerzano gamę produktów o kultowe tory z pomarańczowymi szynami, pętlami i zakrętami. W 1997 roku Mattel wykupił firmę Matchbox. W 2014 roku w sprzedaży pojawiło się „prawdziwe” Camaro w wersji Hot Wheels. A już niebawem ma zadebiutować nowa wersja Chevroleta Camaro w wersji na 50-lecie marki Hot Wheels.

Chevrolet Camaro Hot Wheels
Chevrolet Camaro Hot Wheels

No i najważniejsze. Nie uwierzycie, ale pomimo inflacji cena samochodziki Hot Wheelsy nie uległy zmianie przez… 50 lat. W 1968 roku jeden modelik kosztował 98 centów, a teraz jego cena nadal oscyluje w okolicach 1$. Niewiarygodne!

Garść ciekawych faktów:

  • Pierwszy model z serii Hot Wheels powstał w 1968 roku
  • Cena przez 50 lat utrzymała się na tym samym poziomie – 1$
  • Wyprodukowano 4 miliardy Hot Wheels – to więcej niż wszystkich samochodów na świecie
  • Nad pierwszymi modelami z serii Hot Wheels pracowali projektanci podkupieni od producentów samochodów
  • Na 40. urodziny pewien jubiler z Beverly Hills przygotował samochodzik Hot Wheels z 3000 diamentów
  • Pierwsze serie Hot Wheels miały namalowaną czerwoną linię wokół opony. Później, ze względu na koszty, zrezygnowano z tego elementu. Modele z czerwoną linią osiągają teraz niebotyczne kwoty na aukcjach.
Hot Wheels diamenty
Diamentowy samochodzik Hot Wheels stworzony na 40-lecie marki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj