Porównanie Kuga Sportage Mokka 3008 Kadjar - otwierające

Czy ubiegłoroczna nowość – Peugeot 3008 – lepiej spełnia wymogi stawiane SUV-om od bardziej doświadczonych rywali? Porównujemy go z Kią Sportage i Renault Kadjarem, a także z prawdziwymi weteranami w klasie: Oplem Mokką X i Fordem Kugą.

Wystarczy rozejrzeć się za przejeżdżającymi samochodami, by spostrzec, że coraz większą ich część stanowią SUV-y. I tak jest w praktyce. Uterenowione auta stopniowo pną się po szczeblach motoryzacyjnej kariery, „goniąc” pod względem sprzedaży najpopularniejsze od zawsze auta kompaktowe i miejskie. W ubiegłym roku SUV-y i crossovery zajmowały już prawie 16% całkowitej sprzedaży aut w Europie (zobacz więcej), jednak biorąc pod uwagę tempo ich rozwoju w sprzedaży (o 33% w porównaniu do 2016 roku), można przyjąć, że niedługo właśnie samochody tego typu zawładną ulicami Europy, jak i Polski – u nas już wyprzedziły auta miejskie i zajmują drugie miejsce za kompaktami.

Porównanie Kuga Sportage Mokka 3008 Kadjar - otwierające
Chociaż auta testowe mają napęd na przód, prawie wszystkie z nich (oprócz Peugeota) można doposażyć w układ 4×4. Jest to możliwe przeważnie w topowych wersjach silnikowych.

Nieustający boom na uterenowione auta poniekąd zmusza producentów do wprowadzenia takiego samochodu do swojej gamy. Ostatnie nowości w motoryzacji objęły m.in. SUV-a od Bentleya, Rolls-Royce’a, a nawet Lamborghini. To jednak nic w porównaniu z tym, co się dzieje na arenie SUV-ów dla mniej zamożnych klientów. Co i rusz pojawiają się nowe modele, nawet jeden po drugim (jak Skoda Kodiaq i Karoq), a każdy debiutujący crossover spotyka się z zainteresowaniem klientów. Tak było w ubiegłym roku, gdy Peugeot przedstawił zupełnie nowe wcielenie kompaktowego SUV-a 3008: auto zachwyciło odważną stylistyką i innowacjami w środku. Konkurenci jednak nie śpią i nawet gdy nie zdecydują się jeszcze na zmianę generacji, stale modernizują aktualne modele. I tak Opel przy okazji liftingu Mokki dodał końcówkę X, a do odświeżonej Kii Sportage trafił układ mild hybrid.

Porównanie Kuga Sportage Mokka 3008 Kadjar - otwierające
Prześwity testowanych SUV-ów wynoszą od 17 cm (Renault) do 18,7 cm (Ford). W Kii i Peugeocie dystans od nawierzchni do osłony silnika wynosi 17,5 cm, a w Oplu – 18 cm.

W poniższym teście najnowszy Peugeot 3008 stanął do boju z dwoma lekko starszymi rywalami (Kią Sportage, jeszcze sprzed liftingu, oraz Renault Kadjarem) oraz z dwoma weteranami, których debiut przypadł na 2012 roku, ale zdążyły już przejść modernizacje (Ford Kuga, Opel Mokka X). Wszystkie samochody mają napęd na przód i mierzą ok. 4,5 metra – wyjątkiem jest Mokka (niecałe 4,3 m), ale zakwalifikowaliśmy ją do testu z uwagi na jej ogromną popularność na polskim rynku. Pod maskami pracują turbodiesle o mocy od 120 KM (Peugeot) do 150 KM (Ford). W testowanych wersjach wyposażenia porównywane SUV-y kosztują ok. 105-120 tys. zł. Wyjątkiem jest mniejsza i tańsza Mokka X.

Zobaczmy, czy doświadczeni rywale są w stanie zagrozić Peugeotowi 3008, czyli najświeższemu spojrzeniu na segment kompaktowych SUV-ów.

Ford Kuga 2.0 TDCI 150 Titanium

Ford Kuga - dynamiczne
Obecne wcielenie Forda Kugi to druga generacja z 2012 roku. Cztery lata później auto poddano faceliftingowi, w ramach którego przeprojektowano atrapę chłodnicy i dodano dwie wersje stylizacyjne nadwozia: luksusową Vignale i sportową ST Line.
Ford Kuga - dynamiczne
Ford to zdecydowanie najlepiej prowadzący się SUV w tym porównaniu. Ale to nie jedyne „naj” w jego wykonaniu.

SUV Forda jest po prostu największym autem w tym porównaniu. Raz że najdłuższym (jako jedyny mierzy ponad 4,5 m), dwa że najwyższym (169 cm). Ma też najdłuższy rozstaw osi oraz najwyższy prześwit, wynoszący przyzwoite 18,7 cm. Czy dodatkowe centymetry widać również we wnętrzu? Tak, chociaż zawsze pozostaje pewien niedosyt. Niemniej wysokie osoby pojadą tutaj wygodnie w obu rzędach siedzeń, a na tylnej kanapie przestrzeni na głowy nie ogranicza nawet opcjonalny szklany dach. Kierowca i pasażer z przodu zajmują miejsca na szerokich fotelach, które w przyzwoitym stopniu podpierają ciało w zakrętach. Bagażnik ma typowe wymiary, lecz przeciętną pojemność podstawową, ale za to najlepszą po złożeniu foteli. Wykorzystanie ten przestrzeni z pewnością ułatwi największa w teście ładowność, wynosząca aż 711 kg.

Ford Kuga - deska rozdzielcza
Przyciągający oko design, dużo miękkich materiałów, intuicyjna obsługa – do kokpitu Kugi nie mamy większych uwag.

Kugę napędza dwulitrowy turbodiesel generujący najwyższą moc (150 KM) i moment obrotowy (370 Nm). Daje on Fordowi osiągi niemal identyczne jak w katalogu i wyróżnia się najlepszą elastycznością w niższych partiach prędkości, oczywiście spośród rywali z manualnymi skrzyniami biegów (w „automatach” jej nie mierzono). Sporą moc okupuje niestety łakomstwem na paliwo, jednak nie wprawia on samochodu w nadzwyczajne wibracje i cechuje się miękką, cichą pracą. Skrzynia biegów pasuje do sportowej charakterystyki zawieszenia Kugi: krótkie skoki lewarka dyskretnie zachęcają kierowcę do dynamicznej jazdy, a w takiej kompaktowy SUV Forda czuje się doskonale. Pomimo swoich rozmiarów zaskakująco zwinnie pokonuje zakręty, a słuszna masa przekłada się na duży zapas stabilności przy dużych prędkościach. Wszechobecne systemy bezpieczeństwa nie rozpraszają tu kierowcy i płynnie kierują samochód na właściwy tor w awaryjnych sytuacjach.

Ford Kuga - tylna kanapa
Niewiele miejsca na nogi, ale dużo na głowy pasażerów. Ford jako jedyny ma stoliki w oparciach przednich foteli.

Na tle rywali Kuga jest droga (kosztuje ok. 120 tys. zł), ale w standardzie oferuje m.in. podgrzewane fotele, radio z CD oraz dostęp bezkluczykowy. Opisywanego diesla można zestawić również z napędem 4×4 oraz automatyczną, 6-biegową skrzynią. Co ciekawe, tak skonfigurowany samochód jest o ponad 100 kg cięższy od testowanego. Dostępna jest jeszcze 180-konna wersja tego silnika oraz mniejszy 1.5 TDCi/120 KM (tylko z przednim napędem).

Ford Kuga 2.0 TDCI 150 Titanium – galeria

Ford Kuga 2.0 TDCI 150 Titanium – dane techniczne

Silnik turbodiesel
Pojemność skokowa 1997 cm³
Układ cylindrów/zawory R4/16
Zasilanie wtrysk common rail
Moc maksymalna 150 KM/3500
Maks. moment obrotowy 370 Nm/2000
Napęd przedni
Skrzynia biegów man./6-biegowa
Hamulce (przód/tył) tarcz. went./tarcz.
Długość/szerokość/wysokość 452/184/169 cm
Rozstaw osi 269 cm
Średnica zawracania 11,1 m
Masa/ładowność 1539/711 kg
Poj. bagażnika (min./maks.) 456/1653 l
Poj. zbiornika paliwa 60 l (ON)
Opony 235/55 R17

Ford Kuga 2.0 TDCI 150 Titanium – osiągi (dane producenta)

Prędkość maksymalna 194 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 10,1 s
Zużycie paliwa (miasto/trasa/średnie; l/100 km) 5,4/4,3/4,7
Zasięg 1270 km

Ford Kuga 2.0 TDCI 150 Titanium – dane testowe

Przyspieszenie 0-50 km/h 3,4 s
Przyspieszenie 0-100 km/h 10,3 s
Elastyczność 60-100 km/h 6,5 s (4. bieg)
Elastyczność 80-120 km/h 13,1 s (6. bieg)
Hamowanie 100-0 km/h (zimne) 37,8 m
Hamowanie 100-0 km/h (ciepłe) 38,1 m
Poziom hałasu przy 50 km/h 60,0 dB
Poziom hałasu przy 100 km/h 64,9 dB
Rzeczywista prędkość przy wskazaniu 100 km/h 95 km/h
Liczba obrotów kierownicą 2,7
Testowe zużycie paliwa (miasto/trasa/średnie; l/100 km) 8,0/5,4/6,7
Rzeczywisty zasięg 890 km

Kia Sportage 1.7 CRDi 141 7DCT L

Kia Sportage - dynamiczne
Sportage czwartej generacji zadebiutowała w 2015 roku, a jej nadwozie wyraźnie nawiązuje do koncepcji z poprzednika.
Kia Sportage - dynamiczne
Kia stabilnie prowadzi się w zakrętach, ale silnik niezbyt chętnie reaguje na wszelkie próby dynamicznej jazdy. Spala przy tym dużo oleju napędowego.

Sportage jest o 4 cm krótsza od Forda, ale za to o 2 cm szersza, co ma odzwierciedlenie w przestrzeni na tylnej kanapie: nikomu nie będzie tam brakowało miejsca na nogi ani nad głowami. Z przodu również nie ma powodów do narzekań, zwłaszcza gdy usiądziemy na doskonałych, wentylowanych fotelach, które dostępne są tylko w najbogatszej specyfikacji GT Line (w teście porównano pasującą wyposażeniem do konkurentów odmianę L). Kia zabierze na swój pokład o prawie 100 kg mniej bagażu, ale jej bagażnik mieści solidne 491 l, a po złożeniu kanapy – 1480 l. Wtedy też uzyskujemy najdłuższą przestrzeń, bo o długości aż 171 cm. Kokpit? W skrócie: łatwy w obsłudze, ale z wpadkami jakościowymi.

Kia Sportage - deska rozdzielcza
Niektóre tworzywa na kokpicie Kii wyglądają tanio. Czarne wstawki nadają elegancji temu mało porywającemu wnętrzu.

1,7-litrowy turbodiesel w Kii ma drugie w teście parametry: 141 KM i 340 Nm i jako jedyny łączy się z 7-biegowym „automatem”. Niestety, o ile w Fordzie moc miała odzwierciedlenie w osiągach, o tyle Sportage zaskakująco powoli reaguje na mocniejsze wciśnięcie pedału gazu. Silnik z wielkim wysiłkiem rozpędza auto do 100 km/h w 11,5 s – to najgorszy wynik w teście, ale pokrywający się z zapewnieniami producenta. Na szczęście sytuację ratuje skrzynia, która momentalnie reaguje na kickdown i doskonale dobiera biegi: szkoda, że kierowca nie może ich sam zmieniać łopatkami. Kia ma największy zbiornik paliwa, ale zużywa go najwięcej w teście, dlatego nie udało jej się znacznie wyprzedzić konkurentów pod względem wypracowanego zasięgu (Renault osiągnęło taki sam rezultat przy zbiorniku mniejszym o 7 l). Do zalet Kii należy jeszcze dodać niski poziom hałasu i bezpieczne prowadzenie w zakrętach, choć nie wchodzi w nie z takim „pazurem” jak Ford.

Kia Sportage - tylna kanapa
Z całej testowej piątki Kia ma najwięcej miejsca na nogi jadących z tyłu. Nie brakuje go także na wysokość.

Mamy dobre wiadomości: dla żądnych osiągów Kia przygotowała jeszcze 185-konnego 2.0 CRDi, którego można zestawić wyłącznie z napędem 4×4. Jeśli komuś zależy na spalaniu, może sięgnąć po słabszego 1.7 CRDi/115 KM (tylko z manualną skrzynią i napędem na przód). Testowany Sportage kosztuje prawie 113 tys. zł, ale jako jedyny oferuje w standardzie koło zapasowe i kamerę cofania. Szkoda, że w jak największym stopniu ograniczono ilość dodatkowo płatnych opcji.

Kia Sportage 1.7 CRDi 141 7DCT L – galeria

Kia Sportage 1.7 CRDi 141 7DCT L – dane techniczne

Silnik turbodiesel
Pojemność skokowa 1685 cm³
Układ cylindrów/zawory R4/16
Zasilanie wtrysk common rail
Moc maksymalna 141 KM/4000
Maks. moment obrotowy 340 Nm/1750
Napęd przedni
Skrzynia biegów aut./7-biegowa
Hamulce (przód/tył) tarcz. went./tarcz.
Długość/szerokość/wysokość 448/186/164 cm
Rozstaw osi 267 cm
Średnica zawracania 10,6 m
Masa/ładowność 1470/615 kg
Poj. bagażnika (min./maks.) 491/1480 l
Poj. zbiornika paliwa 62 l (ON)
Opony 225/60 R17

Kia Sportage 1.7 CRDi 141 7DCT L – osiągi (dane producenta)

Prędkość maksymalna 185 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 11,5 s
Zużycie paliwa (miasto/trasa/średnie; l/100 km) 5,4/4,7/4,9
Zasięg 1260 km

Kia Sportage 1.7 CRDi 141 7DCT L – osiągi (dane testowe)

Przyspieszenie 0-50 km/h 4,0 s
Przyspieszenie 0-100 km/h 11,5 s
Elastyczność 60-100 km/h —*
Elastyczność 80-120 km/h —*
Hamowanie 100-0 km/h (zimne) 38,0 m
Hamowanie 100-0 km/h (ciepłe) 37,5 m
Poziom hałasu przy 50 km/h 60,0 dB
Poziom hałasu przy 100 km/h 64,2 dB
Rzeczywista prędkość przy wskazaniu 100 km/h 95 km/h
Liczba obrotów kierownicą 2,8
Testowe zużycie paliwa (miasto/trasa/średnie; l/100 km) 7,9/5,7/6,8
Rzeczywisty zasięg 910 km

*z automatem niemierzalne

Na następnej stronie: 
Opel Mokka X, Peugeot 3008, Renault Kadjar
Podsumowanie
Oceny czytelników
[Głosów: 2 Średnia: 4.5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here