Test fotelików samochodowych ADAC

W tegorocznej edycji rankingu ADAC zbadano 31 fotelików samochodowych, z czego 25 można kupić także w Polsce. Które foteliki dziecięce zapewniają właściwy poziom bezpieczeństwa?

O tym, jak ważny jest wybór właściwego fotelika dziecięcego, przekonujemy się zwłaszcza podczas długich, wakacyjnych podróży z dziećmi. Na pierwszym miejscu liczy się, rzecz jasna, wymagany poziom zapewnianego bezpieczeństwa. Będąc kilka/kilkanaście dni poza domem z własnymi pociechami bardzo istotna jest również wygoda użytkowania: czy fotelik nie jest zbyt duży albo ciężki, czy łatwo się go instaluje na siedzeniu auta, czy bez problemów da się w nim zapiąć dziecko.

Dlatego w przeprowadzanych co roku rankingach fotelików samochodowych niemieckiego automobilklubu ADAC bada się nie tylko kwestie bezpieczeństwa. Na ocenę końcową składa się łatwość montażu w samochodzie, ilość zajmowanego miejsca we wnętrzu, a nawet kwestie związane z utrzymaniem fotelika w należytej czystości. Pomiary odbywają się w samochodach z różnymi typami nadwozia, z udziałem dzieci. Sprawdzany jest również materiał, z którego zostało wykonane poszycie fotelika (czy nie jest szkodliwe dla zdrowia).

Foteliki dziecięce 2019
Foteliki badane są nie tylko pod kątem bezpieczeństwa. Dla ekspertów z ADAC liczą się również względy estetyczne oraz łatwość obsługi fotelika na co dzień.

Najważniejszy pomiar – zapewnianego bezpieczeństwa w razie drogowej kolizji – ADAC przeprowadza przy użyciu struktury nadwozia samochodu osobowego zamontowanej na tzw. sankach (zdjęcie główne). Podczas zderzeń bocznych i czołowych przy różnych prędkościach (50/64 km/h) bada się obciążenia na manekiny małych dzieci, umieszczone w testowanym foteliku.

W czym bezpieczniej przewozić dziecko w samochodzie: w siedzisku czy w foteliku?

W tegorocznej edycji testu fotelików dziecięcych przebadano 31 fotelików dla dzieci w wieku do 12 lat. Niektóre z nich, np. Apramo All Stage, mogą służyć przez cały ten okres w życiu dziecka (ma przedział wagi od 0 do 36 kg). Część wykorzystuje z kolei wspólną bazę mocującą, która jest niezależna od fotelika. Wreszcie wiele fotelików umożliwia montaż przodem lub tyłem do kierunku jazdy, oferują też funkcję zapięcia dziecka przodem, a ich bazy mocujące – możliwość obrócenia fotelika o 180 stopni. Takie udogodnienia mają odzwierciedlenie w cenach: najdroższe foteliki samochodowe kosztują ponad 2 tys. zł., jednak nadal nie mamy gwarancji, że droższy fotelik będzie bezpieczniejszy.

Zobacz inne testy fotelików samochodowych ADAC:

Oto wyniki 25 fotelików dziecięcych dostępnych na naszym rynku. Pod tym linkiem odsyłamy do szczegółowego zestawienia na stronie ADAC (w języku niemieckim).

foteliki-dzieciece-2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here