Fotoradarowy rekordzista

Podczas tegorocznych wakacji fotoradary ITD miały dużo pracy. Do połowy sierpnia zarejestrowały 188 tys. przekroczeń prędkości. To o ponad 10 tys. przypadków więcej niż rok wcześniej.

Niechlubnym rekordzistą jest kierowca, który w miejscowości Ligota Górna w województwie opolskim jechał z prędkością 212 km/h. Przy ograniczeniu prędkości do 70 km/h, przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 142 km/h. Od początku roku najwięcej naruszeń zarejestrował natomiast fotoradar w Warszawie przy ul. Grójeckiej, wykonujący pomiary w kierunku centrum – ponad 11,5 tysięcy.

Wilkow_rekordzista_wakacyjny
180 km/h na liczniku miał kierowca pędzący przez miejscowość Dzierzążnia na Mazowszu. / fot. ITD

W wakacje najwięcej naruszeń zarejestrował fotoradar w Krzywanicach – ponad 2,6 tys. Sprawcami większości wykroczeń byli kierujący pojazdami osobowymi. Odpowiadają za 93% naruszeń spośród ponad 188 tys. Kierowcy przekraczali prędkość średnio o 23 km/h. W okresie wakacyjnym wzrosła nie tylko liczba przekroczeń prędkości. Urządzenia zarejestrowały ponad 7 tys. przypadków niestosowania się kierujących do sygnalizacji świetlnej. To o ponad 19% więcej niż rok wcześniej. Wjazd na czerwonym świetle najczęściej rejestrowały urządzenia monitorujące skrzyżowanie w miejscowości Mroków – ponad 1,3 tysięcy.

Kleczanow__rekordzista_wakacji_2020
Z prędkością – 167 km/h – jechał kierowca przez Kleczanów w województwie świętokrzyskim. / fot. ITD

Choć w okresie wakacyjnym wzrosła liczba zarejestrowanych wykroczeń, to porównanie danych od początku tego roku z analogicznym okresem 2019 r., wskazuje na spadek liczby naruszeń prędkości na poziomie blisko 15%. Od stycznia do 12 sierpnia fotoradary zarejestrowały ponad 866 tys. naruszeń. W tym samym okresie 2019 r. – ponad 1 mln.

Wilkow_rekordzista_wakacyjny
O 113 km, przy ograniczeniu do 60 km/h, przekroczył dozwoloną prędkość kierujący pojazdem w miejscowości Wilków na terenie Dolnego Śląska. / fot. ITD

Warto przypomnieć o podstawowych zasadach, które pomogą uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Podstawowa to – zdjęcie nogi z gazu. Jedźmy przepisowo, dostosowujmy prędkość do warunków drogowych. Gorące dni nie sprzyjają kierowcom. Wysoka temperatura wpływa negatywnie na sprawność – przypomina Główny Inspektor Transportu Drogowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here