RENAULT Zoe I FL 52kWh R135 Intens 135KM 1AT E-Shifter FWD WE003XR 03-2020

W ubiegłym roku rząd ogłosił, że zamierza dofinansować zakup aut elektrycznych. Program dotacji ruszył jednak w 2020 r. z niemałą kwotą 18 700 zł.

Celem popularyzacji „elektryków” na polskich drogach jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza. Do rozdysponowania jest 37,5 mln zł ze środków NFOŚiGW. Osoby fizyczne mogą ubiegać się o 18 750 zł, przy czym kwota nie może przekraczać 15% kosztu zakupu pojazdu, natomiast sam pojazd nie może być droższy niż 125 tys. zł. Przewidziany budżet pozwoli na dofinansowanie zakupu 2 tys. samochodów elektrycznych. Dopłatę przewidziano dla aut, które zostały zakupione po 1 maja 2020 r.

Warto dodać, że o dopłatę mogą starać się wyłącznie nabywcy w pełni elektrycznych aut (odpadają więc hybrydy plug-in), a pojazd musi być fabrycznie nowy, czyli nigdy nie zarejestrowany przez zakupem.

Volkswagen e-up!
Rząd, poza dotacjami do samochodów elektrycznych, przewidział także wsparcie dla zainteresowanych montażem stacji ładowania.

Nabyte auto nie będzie mogło być też używane do prowadzenia działalności gospodarczej czy działalności rolniczej. Oznacza to, że nie będzie mógł być wykorzystywany do oferowania towarów lub usług – w szczególności do świadczenia usług transportowych, przewozu osób (w tym przewozu okazjonalnego) oraz nie udostępniany w innej formie, co wyklucza m.in. wynajem. Zakupiony w ramach przedsięwzięcia pojazd nie może być wprowadzony do ewidencji środków trwałych wykorzystywanych w działalności gospodarczej.

Redakcja poleca: Ile przejeżdżają „elektryki”? Oto fabryczne zasięgi ponad 30 aut

Wnioski o dofinansowanie należy składać do 31 lipca, jednak nie dłużej niż do wyczerpania środków alokacji. Wnioski, które wpłyną po terminie, zostaną odrzucone. W przypadku wyczerpania alokacji środków przed terminem zakończenia naboru wniosków na stronie internetowej NFOŚiGW zostanie umieszczona informacja o braku możliwości składania wniosków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here