Hyundai Tucson Policja 01

Na polskie drogi właśnie wyjechała partia 100 nowych samochodów policyjnych. Drogówka i tym razem skorzystała z oferty Hyundaia. Co to za auta i jak są wyposażone?

Nie tak dawno temu w Polskiej Policji nastąpił przełom, bowiem przekazano jej do użytku 10 elektrycznych radiowozów zbudowanych na bazie Hyundaia Kona Electric. Wybór marki wydaje się nieprzypadkowy, ponieważ koreańskie samochody od lat patrolują ulice w naszym kraju – najłatwiej spotkać popularne modele i20 i i30. Na tym jednak nie poprzestano. Na drogi już wyjechało 100 nowych radiowozów z ostatniego zamówienia, znów zrealizowanego z Hyundaiem. Tym razem polscy policjanci otrzymali kompaktowe SUV-y Tucson.

Hyundai Tucson Policja 03
Policyjny Hyundai Tucson (fot. Hyundai)

Na służbę trafiły jednak samochody poprzedniej, trzeciej generacji modelu (Tucson IV trafił do salonów zaledwie kilka tygodni temu). Wyprodukowane w czeskiej fabryce auta otrzymały turbodoładowany silnik 1.6 T-GDI, rozwijający 177 KM i moment obrotowy o wartości 265 Nm. W naszych testach Tucson z tą jednostką przyspieszał do 100 km/h w 9,2 s, z tym że wynik ten odnosi się do wersji z automatyczną skrzynią biegów i przednim napędem. Policyjne Tucsony otrzymały inną konfigurację, mianowicie 6-biegową skrzynię ręczną i napęd na wszystkie koła. Poza stosownym oprzyrządowaniem wg wytycznych Komendy Wojewódzkiej Policji, obejmującym stroboskopy, radiostację, sygnały dźwiękowe i wyłączniki zasilania, pracujący w Tucsonach policjanci mogą korzystać z dobrodziejstw m.in. kamery cofania i automatycznej klimatyzacji.

Hyundai Tucson Policja 04
Policyjny Hyundai Tucson (fot. Hyundai)

Oznakowane Hyundaie Tucson pojawią się w największych polskich miastach, m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Białymstoku. Będą wykorzystywane do patrolowania ulic i podejmowania interwencji. Kierowcy dokładnie „zaznajomią się” z nowymi nabytkami podczas policyjnych kontroli. To właśnie w Tucsonach funkcjonariusze podejmą wszelkie działania odnośnie sprawdzenia dokumentów pojazdów i kierujących, a także wypiszą mandaty.

Hyundai Tucson Policja 05
Policyjny Hyundai Tucson (fot. Hyundai)
Hyundai Tucson Policja 05
Policyjny Hyundai Tucson (fot. Hyundai)

Zobacz również:

Porównanie Hyundaia Tucson 1.6 T-GDI z Nissanem Qashqaiem 1.3 DIG-T

Nowy Hyundai Tucson IV (2021) – opis wersji i cennik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj