Lexus CT 200h

Lata produkcji: od 2010 (liftingi: 2013 i 2017 r.)

Kompaktowy Lexus przejął rozwiązania technologiczne i podzespoły, które sprawdziły się w Toyocie Prius drugiej generacji. Auto napędza 99-konny, benzynowy silnik 1.8 wraz z elektrycznym o mocy 82 KM. Połączono je z niezawodnym automatem planetarnym. Choć cały zespół napędowy jest bardzo solidny i przez pokrewieństwo z Toyotą nieźle zaopatrzony w części, zapewnia niewielkiemu Lexusowi tylko przeciętne osiągi, których nie poprawia nawet możliwość ustawienia trybu „Sport”. Auto jest nadal produkowane, a w ogłoszeniach można trafić na egzemplarze z polskich salonów. Nowe kosztują 120 tys. złotych, sześcioletnie trzy razy mniej.

 

Lexus RX 400h

Lata produkcji: 2004-2008

Lexus RX jest prekursorem w dziedzinie hybrydowych SUV-ów i mimo że nie jest już młodym autem, „trzyma” cenę. Najwięcej samochodów z ogłoszeń pochodzi z ok. 2006 roku i trzeba za nie zapłacić ok. 35-40 tys. złotych. Auto ma pod maską 3,3-litrowy silnik V6 wspomagany przez dwa elektryczne. Pierwszy jest umieszczony z przodu i ma 167 KM, drugi (67 KM) dopędza tylną oś podczas maksymalnego przyspieszania i jazdy w terenie. To wciąż zaawansowana technicznie konstrukcja, która niestety nie będzie tania w utrzymaniu – przeglądy co 90 tys. km w ASO kosztują 4 tys. złotych. Na pocieszenie – akumulator da się zregenerować przez wymianę cel.

 

Opel Ampera

Lata produkcji: 2011-2014

Samochód niemieckiego producenta jest pierwszym w zestawieniu, którego można naładować z gniazdka lub podczas jazdy. Główny napęd stanowi tu elektryczny silnik o mocy 150 KM, a 86-konny benzyniak doładowuje go w razie wyczerpania baterii (po ok. 60 kilometrach). Maksymalny zasięg przy wykorzystaniu obu silników wynosi ok. 500 km. Dodatkową zaletą Ampery są części eksploatacyjne powiązane z innymi Oplami. Niestety, te związane z napędem elektrycznym występują sporadycznie. Samochód nigdy nie był popularny w Polsce, co teraz objawia się zaledwie kilkoma ogłoszeniach z drugiej ręki. Czteroletnia Ampera będzie kosztować ok. 60 tys. złotych.

1
2
3