10 trików przydatnych w eksploatacji samochodu – PORADNIK

Przestawiamy 10 prostych i skutecznych sposobów na poradzenie sobie z codziennymi bolączkami kierowców. Zatrzaśnięte kluczyki, trudny do usunięcia brud na fotelach czy prosty haczyk na zakupy – zobaczcie, jak domowymi sposobami zaradzić tym problemom.

Każdy to zna – nie chcąca zejść sierść z tapicerki, rozsypane po całym samochodzie zakupy, „puknięcie” przodem w ścianę garażu lub wieczne rozlewanie płynu do spryskiwaczy podczas nalewania. Te problemy, choć są błahostkami, potrafią niepotrzebnie irytować każdego kierowcę. Jednak wszystko to możemy rozwiązać sprytnymi trickami, nazywanymi też z angielskiego: lifehackami. Przydadzą się pozornie nie związane z samochodem rzeczy, typu smycze, sznurki, taśmę samoprzylepną, piłeczkę tenisową lub nawet… żwirku dla kota. Poniżej przedstawiamy, jak je odpowiednio wykorzystać i tym samym ułatwić sobie życie.

1. Otwieranie auta z zatrzaśniętymi kluczykami

Każdemu może się zdarzyć „zamknąć” w środku kluczyki. Zablokowane drzwi otworzymy za pomocą sznurka. Warunek – samochód musi mieć tzw. „grzybki” do odblokowywania zamków. Najpierw należy zawiązać na sznurku pętlę i zacisnąć ją tak, by nie zamknęła się podczas wkładania jej przez uszczelkę. Spokojnie się zmieści, a najlepiej zacząć od narożnika drzwi. Po natrafieniu pętelką na „grzybek” trzeba ją zacisnąć i pociągnąć w górę. Drzwi się odblokują.

2. Czyszczenie trudnych do usunięcia brudów

Większość okruchów i innych brudów leżących „luzem” wchłonie odkurzacz. Problem pojawia się w przypadku np. sierści, która mocniej trzyma się tapicerki. I z tym można sobie łatwo poradzić, przyklejając i odklejając od tapicerki taśmę samoprzylepną. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z przylepnej rolki do czyszczenia ubrań.

Czyszczenie tapicerki taśmą
Czyszczenie tapicerki taśmą

3. Usuwanie nieprzyjemnego zapachu

Co prawda przykry zapach w samochodzie zniwelują odświeżacze powietrza, ale swoje kosztują i nie każdy akceptuje ich zapach. Znacznie tańszą i przystępną metodą będzie przesypanie do kubków ziarnistej kawy, która skutecznie zneutralizuje niepożądany odór.

Kawa usuwa nieprzyjemne zapachy
Kawa usuwa nieprzyjemne zapachy

4. Poręczny haczyk na zakupy

Choć większość producentów stara się ułatwiać życie swoim klientom, nie każdy samochód ma tak przydatny drobiazg jak haczyk na torbę z zakupami. Problem walających się siatek można łatwo rozwiązać, zaczepiając smycz z karabińczykiem do pałąku zagłówka.

Uchwyt na torbę ze smyczy z karabińczykiem
Uchwyt na torbę ze smyczy z karabińczykiem

5. Usuwanie wilgoci… żwirkiem dla kota

Gdy w aucie parują szyby i nie przestają nawet po gruntownym sprzątaniu, oznacza to, że nagromadziła się w nim wilgoć. Pomocny może się okazać mający właściwości wchłaniające żwirek dla kota, kosztujący ok. 7 złotych za 2,5-litrową paczkę. Żwirek można rozsypać po wycieraczkach, chociaż bardziej estetyczne (i nie pogarszające działania) będzie zawiązanie go w skarpecie. Tą czynność należy powtórzyć też po kilku dniach.

6. Odpowiednie nalewanie płynu do spryskiwaczy

Aby wlać płyn bez niepotrzebnego rozlewania, bańkę należy trzymać otworem od góry albo od boku, nie – jak to robi większość – od dołu. Wtedy płyn zacznie się wlewać do zbiorniczka równomiernym strumieniem. Jeśli natomiast otwór wlewu jest trudno dostępny, wystarczy ze zwykłej kartki zrobić papierowy lejek. Rozwiązanie jednorazowe, bo papier po chwili namoknie.

7. Prowizoryczne mocowanie telefonu

Oto pomysł na najtańszy uchwyt na telefon – mocna gumka-recepturka wciśnięta w nawiew wentylacji. O dziwo to rozwiązanie się sprawdza i telefon „siedzi” stabilnie.

8. Pizza na ciepło

Jeśli samochód jest wyposażony w podgrzewane fotele, można je wykorzystać również do utrzymania temperatury stygnącej pizzy lub wysuszenia zamoczonych rękawiczek.

Ogrzewanie pizzy
Pizza utrzyma temperaturę, jak przewieziemy ją na podgrzewanym fotelu.

9. Lepiej w piłkę niż w ścianę

By mieć pewność, że nie uderzymy przodem w ścianę garażu, warto zamontować w nim precyzyjny czujnik parkowania. Wystarczy do sufitu w odpowiednim punkcie zamocować sznurek z piłką tenisową tak, by po zaparkowaniu dotknęła przedniej szyby auta.

Piłka na sznurku
Piłka na sznurku może się okazać idealnym czujnikiem parkowania.

10. Zawsze znajdziesz auto na parkingu

Nie każdy po kilkugodzinnych zakupach musi pamiętać, gdzie zaparkował samochód. Właściwie każdy natomiast ma telefon komórkowy z aparatem fotograficznym, którym można zrobić zdjęcie zajmowanego sektora. Chwila, a oszczędza potem nerwów.

Zdjęcie telefonem
Zdjęcie telefonem pomoże odnaleźć samochód na parkingu pod supermarketem.