Rajdowy Peugeot

Szybkie auto można kupić, ale znacznie lepsze efekty przynosi często zbudowanie go od podstaw. Pewien mieszkaniec Nowej Zelandii w przydomowej szopie zbudował obłędnie szybkiego potwora.

Z zewnątrz samochód nazwany Kelsey MC2 wygląda jak rajdowy Peugeot 207. Konstruktor zdecydował się na takie nadwozie, bo odpowiadało mu wizualnie. To jednak tylko kamuflaż, który nie zdradza prawdziwych możliwości pojazdu. A są one ogromne – sprint od 0 do 100 km/h jest kwestią 2,6 s, a po 7 sekundach od startu prędkościomierz wskazuje blisko 200 km/h. Dość powiedzieć, że 1001-konne Bugatti Veyron na przyspieszenie 0-200 km/h potrzebuje 7,3 s. Wspomniane „dwie paczki” są  maksymalną prędkością konstrukcji z Nowej Zelandii. Niewiele, ale pojazd nie został stworzony do bicia rekordów prędkości tylko szybkiej jazdy po szutrowych drogach.

Pomagają w tym elementy układu jezdnego przeszczepione z rajdówek klasy WRC. Pod względem technicznym konstrukcja jest bardziej wyrafinowana – nadwozie Peugeota wykonano z włókna szklanego i węglowego, a silnik umieszczono centralnie, uzyskując idealne wyważenie.

W stanie gotowości do jazdy auto waży 1000 kg – sporo mniej od współczesnych aut klasy WRC, które muszą ważyć nie mniej niż 1175 kg, a mają pod maską silniki o mocy ok. 370 KM. Peugeot jest napędzany 450-konnym, wolnossącym silnikiem 3.5 V6, które Renault Sport przygotowało z myślą o bolidach Formuły Renault. Konstruktor wybrał jednostkę m.in. z powodu doskonałego dźwięku. Z dumą podkreśla, że motor i skrzynia były jedynymi gotowymi elementami, których użyto w projekcie.


Pozostałe wykonano od podstaw lub znacząco zmodyfikowano. Oczywiście zbudowane w Nowej Zelandii auto nie spełnia żadnych regulaminowych wymogów, więc może startować tylko w nielicznych zawodach lub być używane do rekreacyjnych jazd. To jednak konstrukcja jedyna w swoim rodzaju, która przywodzi na myśl niezwykle szybkie i wspaniale brzmiące rajdówki grupy B.

Źródło: Youtube/TheSmokingTire

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj