Używany Volkswagen Touareg (2002 – 2010) – OPINIE

Pierwszy SUV Volkswagena okazał się rynkowym przebojem, jednak po latach znacznie stracił na wartości. Co o Volkswagenie Touaregu sądzą jego użytkownicy? Oto opinie o tym modelu zebrane w Wyborze Kierowców.

Volkswagen Touareg zadebiutował w 2002 roku i do tej pory jest najbardziej luksusowym SUV-em marki dostępnym w Polsce. Jego potężny wygląd, świetne wyposażenie i mocne silniki kuszą potencjalnych użytkowników, a wszystko można mieć już za 20 tysięcy złotych. Okazja? W zakupie tak – za tyle kupi się równoletniego, ale mniejszego Tiguana. Późniejsze koszty mogą jednak nieco bardziej nadwyrężyć portfel.

Przygotuj zapas gotówki

Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że utrzymanie luksusowego SUV-a będzie drogie. W przypadku Touarega wydatki mogą się jednak okazać nadzwyczaj wysokie. Jeżeli chodzi o diesle, znane są przypadki wymian pompowtryskiwaczy, a ich cena potrafi wynieść dziesiątki tysięcy złotych. W serwisie za naprawy zapłacimy sporo, przeciętnie wypada też jego dostępność. Nie każdy warsztat specjalizujący się w autach VW potrafi naprawić Touarega, a zwłaszcza jego problematyczną pneumatykę. Na szczęście o wiele lepiej jest z zaopatrzeniem w części.

Koszty rosną wraz z liczbą cylindrów

Pod maską znajdziemy przeważnie silniki V6 i V8, a nawet mocarny W12. Podstawowy turbodiesel 2.3 TDI ma pięć cylindrów i specjalnie się nie psuje, jednak jest trochę za słaby do ciężkiego Touarega. Z diesli polecamy 3.0 TDI, ale wersje po 2007 roku. Z benzyniaków optymalnym wyborem będzie 280-konna jednostka 3.6 FSI. Im silnik ma więcej cylindrów, tym później może się bardziej odbić na kieszeni właściciela. Dotyczy to głównie najmocniejszych diesli V10 TDI.

Opinie użytkowników – Volkswagen Touareg

Zalety

„Zaskakująco dobry w terenie. Kilka razy zaskoczył mnie łatwością wyjechania z trudnej sytuacji.”

„Doskonały samochód do ciągnięcia przyczepy. Bardzo stabilny nawet z ciężką lawetą.”

„Wspaniałe wyposażenie, zimą doceniam zwłaszcza Webasto z pilotem.”

„Z tyłu można zakładać nogę na nogę, bagażnik przepastny.”

„Świetne osiągi, nawet przy prędkościach autostradowych.”

 

Wady

„Samochód oceniam jako katastrofę. Dwa razy wymieniałem pompowtryskiwacze. Kosztowało to 20 tys. złotych.”

„Plastiki w środku szybko się powycierały, poprzednim moim samochodem było Audi A8 – dużo lepsza jakość.”

„Bardzo awaryjna pneumatyka, samochód stał w serwisie długie tygodnie, mechanicy nie umieli go naprawić.”

Volkswagen Touareg – podsumowanie

Jednak mimo tych wad luksusowy SUV Volkswagena nie jest pozbawiony zalet. Właściciele chwalą najwyższy komfort podróżowania, ogromną przestronność i przepastny bagażnik, a przy tym auto jest świetnie wyposażone. Dzięki znacznemu prześwitowi samochód sprawdza się również w terenie, a mocne silniki i napęd 4×4 pozwalają ciągnąć przyczepy o znacznym ciężarze, zachowując przy tym stabilność. To jednak auto dla osób przygotowanych na ewentualne późniejsze inwestycje w tego prestiżowego SUV-a.

Ocena samochodu

Przestronność wnętrza
Pojemność bagażnika
Jakość materiałów
Wyposażenie
Komfort jazdy, hałas
Osiągi
Wygląd, styl

Ocena eksploatacji

Cena zakupu
Zużycie paliwa
Ceny części
Dostępność części
Koszty serwisu
Dostępność serwisu
Awaryjność