Używany Opel Zafira II (2005 – 2014) – OPINIE

Pierwszy Opel Zafira zachwycał przestronnością wnętrza. W drugiej generacji chwalona jest funkcjonalność i udane diesle. Oto opinie zebrane podczas badania Wybór Kierowców.

Opel zaprezentował drugą generację kompaktowego minivana w 2005 roku. Samochód nie zachwycał stylistyką, ale oczekiwano od niego czego innego – jeszcze większej przestronności niż u poprzedniczki. I to się udało. Dzięki większej długości Zafira II ma ogromny bagażnik i oferuje mnóstwo miejsca dla pięciu osób. Podobnie jak w pierwszej generacji, także tutaj zastosowano sprytny system chowania dwóch dodatkowych foteli, które znikają w podłodze bagażnika. Dzięki temu nie trzeba ich wyjmować i nie zmniejszają jego pojemności

Zafira – przestronna, ale słabo wykończona

Posiadacze Zafiry docenili starania inżynierów Opla i wystawili najwyższe oceny za przestronność wnętrza i pojemność bagażnika. Nieźle wypada również kwestia wyposażenia, gdyż wiele aut ma nawigację. Niestety, słabo jest w kwestii wykończenia – zdarza się, że plastiki w środku potrafią hałasować. Do zabezpieczenia antykorozyjnego natomiast nie ma większych uwag.

W Zafirze godne polecenia Diesle

Jeśli chodzi o silniki, w ofertach przeważają diesle 1.9 CDTI w różnych wariantach mocy. Optymalnym wyborem będzie odmiana 120-konna, ale pozostałe również są godne uwagi. Właściciele wypowiadają się o nich głównie w superlatywach, chociaż narzekają na problemy z filtrem cząstek stałych i zaworem EGR. Opel przewidział, że nawet wśród celujących w minivana znajdą się amatorzy sportowych osiągów, dlatego przygotował 240-konną odmianę OPC. To najmocniejszy minivan w swojej klasie, który przy tym nie traci na funkcjonalności.

 

Zalety

„Udane diesle 1.9 CDTI. Pomijając problemy z EGR i filtrem cząstek, ta jednostka praktycznie się nie psuje, a ceny części są bardzo niskie.”

„Łatwo o dobrze wyposażony egzemplarz. Sporo aut z nawigacją.”

„Bardzo funkcjonalne wnętrze. Fotele można składać, przesuwać i – co najważniejsze – nie trzeba ich nigdy wyjmować z samochodu. Zawsze są do dyspozycji.”

„Wersja OPC jest jedyna w swoim rodzaju.”

 

Wady

„Niezbyt staranny montaż. Tworzywa sztuczne na desce rozdzielczej żyją własnym życiem.”

„Fatalny filtr cząstek stałych. Zafirą, która ma go na wyposażeniu praktycznie nie da się jeździć po mieście.”

„Niezbyt oryginalna stylizacja. Widać, że to jeszcze jest Opel starej daty. Za dużo chromowanych ozdób nadwozia.”

 

Opel Zafira II – podsumowanie

Kupując Opla Zafirę należy sprawdzić stan ręcznej skrzyni biegów – czy wydziela hałas, czy ma luzy na lewarku lub czy stuka podczas przyspieszania. Jeśli tak, najprawdopodobniej czeka ją remont. Na szczęście części do minivana Opla nie są drogie, a serwis jest łatwo dostępny. Naprawy również nie zrujnują portfela.

Ocena samochodu

Przestronność wnętrza
Pojemność bagażnika
Jakość materiałów
Wyposażenie
Komfort jazdy, hałas
Osiągi
Wygląd, styl

Ocena eksploatacji

Cena zakupu
Zużycie paliwa
Ceny części
Dostępność części
Koszty serwisu
Dostępność serwisu
Awaryjność