Używany Fiat 500 (od 2007) – OPINIE

Ciasny i drogi, ale o ponadczasowej urodzie – „500-tka” to auto, które kupuje się oczami. Oto opinie kierowców o Fiacie 500 zebrane w programie Wybór Kierowców.

Choć trudno w to uwierzyć, współczesna interpretacja kultowego Fiata 500 ma już 10 lat. Stylowe autko wciąż pozostaje w ofercie włoskiego producenta i cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Receptą na sukces nie jest wprowadzanie nowej generacji, a delikatny retusz tego, co klienci kochają, dlatego „500” w swojej karierze przeszła już dwa liftingi. Żaden nie odebrał mu uroku, a stale dopracowywano małego Fiata od strony technicznej. Liczne możliwości personalizacji sprawiły, że na rynku aut z drugiej ręki można znaleźć ciekawie wyposażone egzemplarze lub wyróżniające się np. nietypową okleiną.

Jak z awaryjnością?

W tej kwestii nie można o „500-tce” powiedzieć złego słowa – auto jest trwałe i proste w obsłudze, głównie przez pokrewieństwo z tańszą Pandą, z którą też dzieli silniki. Podstawowy 1.2/69 KM jest najbezpieczniejszym wyborem, ale raczej tylko do miasta. Późniejsze 0.9 (dwucylindrowe, z doładowaniem) są już znacznie żwawsze. Diesle 1.3 mało palą, ale będą droższe w eksploatacji przez nietrwałą turbosprężarkę i wyciągający się przy dynamicznej jeździe łańcuch rozrządu. Do wszystkich silników nie ma problemów z częściami, podobnie jak z licznie zlokalizowanymi sieciami serwisów.

Do miasta, ale…

Autko jest małe z zewnątrz i takie też jest w środku – tylna kanapa w zasadzie jest rozwiązaniem awaryjnym, a bagażnik wystarczy na kilka siatek ze sklepu. Dla kierowcy i pasażera z przodu przestrzeni jednak nie powinno brakować, a wsiadanie dodatkowo ułatwiają duże drzwi. „500” swoimi wymiarami pasuje w sam raz do miasta, ale w codziennym użytkowaniu mogą przeszkadzać małe szyby i szerokie tylne słupki, znacząco ograniczające widoczność. Rozczarowuje również mała zwrotność. Na pocieszenie – doskonałe boczne lusterka.

Fiat 500 – opinie kierowców

Zalety

„Ponadczasowa sylwetka, ten samochód nigdy się nie zestarzeje.”

„Bardzo niskie koszty eksploatacji, idealne autko do miasta.”

„Świetne, duże lusterka. Wszystko doskonale widać.”

„Samochód ma świetnie spasowane elementy – kompletnie żadnych szmerów czy trzasków, dobrze wyciszony.”

„Spory wybór wersji silnikowych, w tym sportowe Abarthy. Poza hatchbackami zdarzają się kabriolety.”

Wady

„Tylne słupki trochę za grube, przednie zresztą też – ograniczają widoczność.”

„Duża średnica zawracania. Odczuwa się do zwłaszcza przy parkowaniu.”

„Jak każdy mały samochód jest wrażliwy na wyboje, nawet te mniejsze, ale taka już specyfika maluchów.”

„Na pocieszenie wysokiej ceny można nadmienić, że auto bardzo mało traci na wartości.”

Fiat 500 – podsumowanie

Samochód ma krótki rozstaw osi, dlatego trzeba zaakceptować średni komfort jazdy po wybojach. Zaskakuje natomiast jakość wykonania kokpitu i dostępne wyposażenie. Efektem są wysokie ceny nawet używanych egzemplarzy. Jednak „500” znacznie mniej traci na wartości niż typowy Fiat, a przy późniejszej odsprzedaży nie będziemy długo szukać chętnego na zakup.

Oceny użytkowników

Ocena samochodu

Przestronność wnętrza
Pojemność bagażnika
Jakość materiałów
Wyposażenie
Komfort jazdy, hałas
Osiągi
Wygląd, styl

Ocena eksploatacji

Cena zakupu
Zużycie paliwa
Ceny części
Dostępność części
Koszty serwisu
Dostępność serwisu
Awaryjność