Używana Kia Sorento (2009-2014) – OPINIE

Nie odziedziczyła po poprzedniczce zdolności terenowych, ale kusi przestronnością i komfortem. Oto zebrane przez nas opinie o Kii Sorento w Wyborze Kierowców.

Druga generacja Kii Sorento zadebiutowała w 2009 roku, stąd niektóre egzemplarze są jeszcze na gwarancji (7 lat od zakupu). To z pewnością winduje ceny, które jak na razie nie spadają poniżej 40000 złotych. Najczęściej pod maską można znaleźć diesla 2.2 CRDi o mocy 197 KM lub wprowadzonego później, mniejszego diesla 2.0 o mocy 150 KM. Użytkownicy chwalą tą jednostkę głównie za umiarkowane zużycie paliwa (poniżej 10 litrów w mieście) i cichą pracę. W ofercie można znaleźć jeszcze benzynowe wersje 2.4 i 3.5, lecz nie są zbyt popularne.

Przestronne wnętrze, tanie materiały

Kia Sorento zbiera najwyższe noty za przestronność wnętrza i pojemność bagażnika. Właściciele chwalą doskonałą widoczność, a nawet sporą ilość miejsca w trzecim rzędzie siedzeń. Krytykują natomiast plastiki użyte do wykończenia wnętrza i niedoróbki w postaci np. obluzowanego fotela kierowcy. Auto zadowala pod względem wyposażenia i komfortu jazdy, nieco gorzej wypada w kwestii osiągów i mało atrakcyjnego (według kierowców) wyglądu.

Słabe, ale łatwo dostępne zaplecze serwisowe

Właściciele zgodnie twierdzą, że Sorento nie jest awaryjnym autem, chociaż zdarzają się historie o wzywaniu lawety wskutek awarii filtra DPF. Negatywnie prezentuje się natomiast serwis – zarówno pod względem kosztów, jak i w podejściu do klienta. Na pocieszenie, zarówno jego dostępność, jak i części zamiennych wypadają nieźle.

 

Zalety

„Dobra widoczność z kabiny, kamera cofania i czujniki z przodu i z tyłu – auto wielkie, a parkowanie łatwe”.

„Automatyczna skrzynia ma 6 biegów, działa błyskawicznie i precyzyjnie, redukcja trwa bardzo krótko”.

„Ekonomiczny silnik 2.0 CRDi – nawet w mieście zużywa poniżej 10 l/100 km, poza tym nie hałasuje przy wyższych prędkościach”.

„Bardzo dużo miejsca, nawet trzeci rząd da się efektywnie wykorzystać”.

Wady

„Samochód dobry, ale podejście ASO do klienta koszmarne! Jak w PRL!”.

„W okresie gwarancyjnym samochód trzy razy wylądował na lawecie z powodu awarii silnika. Winny był DPF”.

„Przy niższych temperaturach wszystko grzechocze. I silnik, i obluzowany fotel kierowcy”.

„Najgorsze plastiki jakie widziałem w samochodzie tej klasy”.

 

Kia Sorento – podsumowanie

Kia Sorento jest wygodnym, dużym i dobrze wyposażonym SUV-em, a przy tym mało awaryjnym. Długi okres gwarancyjny niedługo minie, stąd ich ceny z pewnością spadną. Warto chwilę przeczekać, by niepotrzebnie nie przepłacać.

Ocena samochodu

Przestronność wnętrza
Pojemność bagażnika
Jakość materiałów
Wyposażenie
Komfort jazdy, hałas
Osiągi
Wygląd, styl

Ocena eksploatacji

Cena zakupu
Zużycie paliwa
Ceny części
Dostępność części
Koszty serwisu
Dostępność serwisu
Awaryjność