Skoda Rapid (od 2012) – OPINIE

Choć nazwą nawiązuje do kultowego coupe, jest zwykłym, ale dopracowanym i rodzinnym liftbackiem. Oto opinie o Skodzie Rapid zebrane w programie Wybór Kierowców.

W gamie Skody długo brakowało modelu, który uzupełniłby lukę między Fabią a sporo większą Octavią. Zmieniło się to w 2012 roku wraz z premierą nowego liftbacka, którą producent nazwał Rapid. Ilość aut na ulicach dowodzi tego, że klienci rzeczywiście czekali na model „pośredni” – auto stało się hitem i mimo że wciąż pozostaje w produkcji, jest już ciekawą alternatywą na rynku aut używanych. Młody wiek i zaufanie do Skody sprawiają, że Rapidy długo nie czekają na nabywców.

Wygoda na plus, komfort na minus

Oprócz nadwozia typu liftback Rapid występował także jako pięciodrzwiowy hatchback o nazwie Spaceback. Ta odmiana nie ma już tak ogromnego bagażnika, ale w kabinie jest tyle samo miejsca co w liftbacku. Ta zapewnia sporo miejsca, w sam raz dla czteroosobowej rodziny. Szkoda, że podczas podróży może lekko przeszkadzać praca twardego zawieszenia i fakt, że auto jest podatne na podmuchy wiatru. To niestety wina bazowania na płycie podłogowej z Fabii. Na szczęście w kwestii osiągów Rapid wypada nieźle, głównie przez obecność doładowanych silników 1.2 TSI. Zmieniono w nich osprzęt – awaryjny łańcuch rozrządu ustąpił miejsca paskowi. Jednostki czasami łączono ze skrzynią DSG. Jazda z nią to czysta przyjemność, ale trzeba pilnować terminów wymiany oleju.

Skoda Rapid – opinie kierowców

Zalety

„Miejsca na nogi zaskakująco dużo, zarówno z przodu, jak i z tyłu. Bagażnik spory i funkcjonalny.”

„Silnik z turbiną (122 KM) zbiera się od dołu, a w trasie nie ma problemów przy wyprzedzaniu.”

„Auto skrojone na miarę – 4-osobowa rodzina znajdzie dużo miejsca, sporo schowków, siatki w bagażniku, haczyki na ubrania – daję w tej dziedzinie maksymalną ocenę.”

„Stosunek ceny do jakości na najwyższym poziomie.”

Wady

„Sporą niedogodnością jest duża podatność auta na podmuchy wiatru – nie należy tego lekceważyć.”

„Zawieszenie jest twarde i brzydko wybiera nierówności – wyczuć można każdy rodzaj nawierzchni.”

„Zepsuł się gaz, autem zaczęło szarpać. W serwisie wymienili wszystkie cewki. Auto szarpie nadal, ale stwierdzili, że taka kultura tego silnika.”

 

Skoda Rapid – podsumowanie

Skodę Rapid można już kupić za 25 tysięcy złotych. To niedużo, zważywszy na to, że najstarsze mają dopiero 5 lat. Jego zakup niesie za sobą wiele zalet – pokrewieństwo z Volkswagenem oznacza bogate zaplecze serwisowe i łatwy dostęp do wszelkich części. Dodatkowo otrzymamy przestronny i przyjazdy rodzinie samochód o kompaktowych wymiarach.

 

Skoda Rapid – oceny użytkowników

Ocena samochodu

Przestronność wnętrza
Pojemność bagażnika
Jakość materiałów
Wyposażenie
Komfort jazdy, hałas
Osiągi
Wygląd, styl

Ocena eksploatacji

Cena zakupu
Zużycie paliwa
Ceny części
Dostępność części
Koszty serwisu
Dostępność serwisu
Awaryjność