Jak kształtuje się rynek paliw w Unii Europejskiej? Czy w poszczególnych krajach popularniejsza jest benzyna, czy olej napędowy?

W Unii Europejskiej nieco ponad 54% zarejestrowanych obecnie samochodów ma silniki zasilane benzyną bezołowiową, a blisko 41% – olejem napędowym. Jedynie 5% to pojazdy zasilane innym rodzajem energii – elektryczne, LPG, CNG.

Oceń stacje benzynowe w naszym badaniu Wybór Kierowców 2017.

ikony WK_stacje

Przewaga benzyny nad ON ma miejsce w 21 krajach. Największy odsetek samochodów z benzynowymi jednostkami napędowymi jest w Grecji (ponad 95%). Z kolei z siedmiu krajów, w których udział diesla jest większy niż etyliny, rekordowo duża różnica na korzyść tego pierwszego paliwa ma miejsce na Łotwie (69,3 do 30,7%). Z dużych unijnych rynków auta z silnikami wysokoprężnymi najczęściej jeżdżą po Francji (prawie 65% samochodów). Co ciekawe, największy odsetek aut zasilanych inaczej niż benzyną lub olejem napędowym jest w Polsce (to zasługa popularności LPG).

KrajBenzyna (%)ON (%)Inne (%)
Austria34,8259,122,46
Belgia31,2766,811,92
Bułgaria49,2643,956,79
Chorwacja61,0738,180,75
Cypr88,6310,820,55
Czechy62,3532,375,28
Dania68,4030,111,49
Estonia69,5330,190,28
Finlandia73,8124,651,54
Francja32,2464,313,45
Grecja95,563,940,5
Hiszpania41,7956,032,18
Holandia78,4617,903,64
Irlandia67,8830,201,92
Litwa54,8242,073,11
Luksemburg31,8766,191,94
Łotwa30,6969,310,0
Malta66,8232,700,48
Niemcy64,7832,612,61
Polska58,1828,2713,55
Portugalia47,4750,392,14
Rumunia65,0231,683,30
Słowacja63,4631,834,71
Słowenia59,9939,130,88
Szwecja71,2823,455,27
Węgry73,1726,580,25
Wlk. Brytania60,2835,074,65
Włochy46,8543,569,59