Przestrzeń w trzecim rzędzie

Trzeci rząd siedzeń najczęściej nie rozpieszcza ilością miejsca. W których autach istnieje on naprawdę, a w których tylko na papierze? Oto zestawienie ilości miejsca w 30 samochodach.

Dzisiaj właściwie każdy minivan ma w ofercie swoją siedmiomiejscową odmianę. W niektórych przypadkach wersje pięcio- i siedmioosobowe nie różnią się wymiarami (np. Opel Zafira), w niektórych zmieszczenie dodatkowych foteli wymagało wydłużenia nadwozia i stworzenia nowej wersji, jak np. w Renault (Scenic i Grand Scenic). Z czasem o bycie autem siedmioosobowym pokusiło się coraz więcej SUV-ów. Nie tylko tych największych, ale też klasy średniej, typu Nissan X-Trail czy Skoda Kodiaq. Pomimo zbliżonych wymiarów minivanów i SUV-ów, przestrzeń oferowana w trzecim rzędzie siedzeń może się wręcz drastycznie różnić.

Trzy najlepsze

Decydujące centymetry

W zestawieniu pojawiło się 30 aut, różniących się nie tylko wymiarami zewnętrznymi, ale też szerokością wnętrza w tylnej części kabiny. W niektórych przypadkach różnica bywała znacząca (41 cm różnicy w Fordzie Grand Tourneo Connect i Tesli Model X), jednak w każdym aucie z tyłu przewidziano tylko dwa miejsca, dlatego nie miało to większego znaczenia. Bardziej liczyła się przestrzeń na nogi i głowę. Aby najsprawiedliwiej uszeregować auta, w ostatnim rzędzie siedzeń zmierzono dostępne centymetry właśnie w tych częściach tylnego przedziału pasażerskiego. Następnie je zsumowano i w ten sposób wyliczono oferowaną przestrzeń w trzecim rzędzie siedzeń.

Trzy najgorsze

 

Tani oznacza… przestronny

Najwięcej miejsca na dodatkowych dwóch fotelach będą mieli pasażerowie Dacii Lodgy. Niewiele gorsi są znacznie więksi i drożsi rywale, jak Kia Carnival, Mercedes GLS i Volkswagen Sharan. W pierwszej 10. znajdziemy przede wszystkim luksusowe SUV-y, a kompaktowe minivany znalazły się w drugiej połowie tabeli. Najciaśniej jest w Nissanie X-Trailu, Mitsubishi Outlanderze i Oplu Zafirze – w tych autach da się podróżować w siódemkę, ale każdy z pasażerów musi przysunąć fotele drugiego rzędu do przodu, ewentualnie jeszcze pochylić oparcia do bardziej pionowej pozycji.

Szczegółowe wyniki pomiarów

 Marka/modelNa nogi Na głow꣹cznie
1Dacia Lodgy6993162
2Kia Carnival7289161
3Ford Gran Tourneo Connect59100159
4Mercedes GLS6297159
5Volkswagen Sharan6491155
6Toyota Land Cruiser V86589154
7Hyundai Grand Santa Fe6587152
8Toyota Land Cruiser6488152
9Nissan Pathfinder6289152
10Volkswagen Touran5892151
11Kia Sorento6584159
12Fiat Freemont5693149
13Tesla Model X5790149
14Peugeot 50085987147
15Ford Grand C-Max5590146
16Volvo XC905788145
17Toyota Prius Plus5290145
18Audi Q75389142
19Land Rover Discovery Sport5686142
20Kia Carens5784141
21Mazda 55388141
22Citroen Grand C4 Picasso5685141
23Ford S-Max5189140
24Renault Espace4991140
25Skoda Kodiaq5486140
26Renault Grand Scenic4990139
27Toyota Verso4989138
28Opel Zafira5087137
29Mitsubishi Outlander5184135
30Nissan X-Trail4984133