PoradyPo jakim czasie można prowadzić auto?

Po jakim czasie można prowadzić auto?

Kierowcy po wypiciu sporej ilości alkoholu mogą czuć się dobrze, ale i tak mieć w organizmie dawkę przekraczającą dopuszczalną przez przepisy. Ile czasu musi upłynąć, by alkohol całkowicie „uleciał”?

Osoby, które przyjechały na imprezę samochodem, często dręczy jeden dylemat – czy nad ranem mogą spokojnie wsiąść za kierownicę bez obaw o utratę prawa jazdy.

Zobacz nasz test alkomatów

Po spożyciu dużej ilości alkoholu człowiek zwykle nie jest w stanie prowadzić, bo nie pozwalają na to objawy kaca, takie jak złe samopoczucie, mocny ból głowy, irytacja, wrażliwość na światło. Jednak to w dużej mierze zależy od samego człowieka, a dokładniej od płci i wagi. Część osób nie zdecyduje się prowadzić pojazdu przez cały następny dzień, niektórzy będą się dobrze czuć już po kilku godzinach i uznają, że już wytrzeźwieli.

Kara nieunikniona

To jednak błędne myślenie, które może mieć poważne konsekwencje. Dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi w Polsce 0,2 promila i kierowcy podczas porannych kontroli najczęściej „wpadają”, bo jeszcze mają dawkę nieznacznie przekraczającą dopuszczalną. Wtedy można trafić do aresztu, a sprawa zostanie skierowana do sądu. Za takie wykroczenie grozi zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat lub grzywna od 50 do 5000 zł.

Zagrożenie dla siebie i innych

Wódka, wino, piwo
Wódka, wino, piwo

Kwestie prawne to jedno, ale najważniejsze jest przecież bezpieczeństwo. Osoba prowadząca pojazd może już „łapać” się w dopuszczalnym limicie, ale fizycznie nie być w stanie bezpiecznie prowadzić. Jazda na kacu oznacza m.in. osłabioną koncentrację i koordynację ruchową, co opóźnia reakcję w przypadku zagrożenia na drodze. Kierowcy odczuwający dolegliwości spowodowane spożyciem alkoholu jeżdżą też szybciej i – co najgorsza – przeważnie nie są tego świadomi.

Promile w praktyce

Tygodnik „Motor” zbadał ten kontrowersyjny temat w praktyce i przeprowadził test odpowiadający na pytanie: po jakim czasie dana osoba może prowadzić samochód po spożyciu alkoholu. Wzięło w nim udział dwóch mężczyzn i jedna kobieta w różnych przedziałach wagowych. Wszyscy byli wypoczęci i najedzeni, a każda osoba wypiła inny typ alkoholu. Rozpoczęli od godziny 20, skończyli cztery godziny później. W godzinę od zakończenia picia „Motor” każdemu mierzył stan nietrzeźwości. Pomiar powtarzano co godzinę aż do momentu całkowitego wytrzeźwienia. Użyto w tym alkomatu ALKO-HIT X100, którego wskazanie stanowi dowód w sądzie. Oto, jak się kształtują rezultaty w zależności od płci, wagi i rodzaju alkoholu.

Pomiar 1Pomiar poziomu alkoholu - piwo

Osoba 1 – mężczyzna, 82 kg, 184 cm wzrostu
Rodzaj alkoholu i ilość: piwo 5,6%, 2 l

Pierwszy test wykonano na mężczyźnie ważącym 82 kg i mającym 184 cm wzrostu. Wypił on cztery półlitrowe piwa o zawartości alkoholu 5,6%. Godzinę po skończeniu picia miał prawie promil alkoholu w wydychanym powietrzu, a całkowicie wytrzeźwiał dopiero po ośmiu godzinach. Barierę akceptowalną do legalnego prowadzenia pojazdu osiągnięto już jednak po siódmej godzinie.

 

Czas od zakończenia picia 1h 2h 3h 4h 5h 6h 7h 8h
Ilość alkoholu we krwi (promile) 0,91 0,78 0,66 0,51 0,39 0,24 0,11 0,00

 

Pomiar 2Pomiar poziomu alkoholu - wino

Osoba 2 – kobieta, 50 kg, 167 cm wzrostu
Rodzaj alkoholu i ilość: wino 9%, 0,5 l

W drugiej próbie wzięła udział kobieta o wzroście 167 cm i wadze 50 kg. W ciągu czterech godzin wypiła całą półlitrową butelkę wina o zawartości alkoholu 9%. Godzinę po zakończeniu picia alkomat wskazał ponad pół promila, a całkowite wytrzeźwienie nastapiło po sześciu godzinach.

Czas od zakończenia picia 1h 2h 3h 4h 5h 6h
Ilość alkoholu we krwi (promile) 0,61 0,48 0,35 0,22 0,09 0,00

 

Pomiar 3Pomiar poziomu alkoholu - wódka

Osoba 3 – mężczyzna, 125 kg, 196 cm wzrostu
Rodzaj alkoholu i ilość: wódka 40%, 0,5 l

Mężczyzna mierzący 196 cm wzrostu i ważący 125 kg był bohaterem trzeciego testu, w którym wypił półlitrową butelkę wódki 40%. Godzinę po zakończeniu picia miał prawie 1,2 promila alkoholu we krwi, a wytrzeźwiał dopiero po upływie 12 godzin. Po dziesiątej godzinie udało się osiągnąć dopuszczalną przez prawo granicę.

Czas od zak. picia 1h 2h 3h 4h 5h 6h 7h 8h 9h 10h 11h 12h
Ilość alkoholu we krwi (promile) 1,19 1,06 0,94 0,83 0,70 0,60 0,51 0,39 0,27 0,17 0,07 0,00

Jaki z tego wniosek?

Każda osoba trzeźwieje na swój sposób i nie da się określić ogólnego czasu „ulatywania” alkoholu. Wszystko zależy od płci, wagi, rodzaju alkoholu, momentu, w którym skończyło się pić, a nawet zdrowia, stosowanej diety, przyjmowanych leków i przemiany materii. Za kierownicę nie można siadać nawet wtedy, gdy po imprezie czujemy się dobrze – w organizmie wciąż mogą pozostawać resztki wypitego alkoholu. Warto odłożyć powrót na późniejszą godzinę albo zorganizować sobie transport.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji