Raport ADAC

Wyższe przebiegi i intensywniejsza eksploatacja większych samochodów negatywnie odbijają się na statystykach ADAC. Oto druga część naszego raportu z wynikami rankingu niezawodności ADAC 2017 w samochodach klasy średniej i wyższej, SUV-ach i crossoverach oraz w minivanach i kombivanach.

W droższych i wygodniejszych autach odpowiednio z ceną zakupu rośnie też roczny przebieg – zwykle jeżdżą one na długich dystansach, rzadziej w warunkach miejskich. Dlatego też średnia awaryjność wg ADAC jest tutaj wyższa, choć niektóre modele dobrze znoszą ciężką eksploatację. Znaczenie ma także grubość portfela właściciela. Jeśli nie oszczędza na serwisowaniu, auto nie będzie wymagało pomocy assistance. Tak jest w przypadku aut marek premium – odpowiednie serwisowanie przekłada się na bardzo dobre wyniki w rankingu.

Co oznaczają liczby w tabelkach?

Swoje dane ADAC wylicza na podstawie liczby zgłoszeń assistance do konkretnego modelu w odniesieniu do 1000 zarejestrowanych w Niemczech aut. Czyli liczba w tabeli jest to wskaźnik awarii na 1000 samochodów. Poniżej zaznaczyliśmy jakie oceny otrzymują samochody w zależności od rocznika.

Awaryjność20072008200920102011201220132014
Bardzo niska<28,4<25<18,7<14,5<9,9<6,5<3,5<1,8
Niska38,536,63127,120,313,28,85
Średnia48,548,343,439,630,719,914,18,2
Wysoka58,659,955,752,241,126,619,411,4
Bardzo wysoka>58,6>59,9>55,7>52,2>41,1>26,6>19,4>11,4

 

Auta klasy średniej i wyższej

Samochody marek premium zdecydowanie górą, ale tylko BMW i Audi – wszystkie modele uzyskały najlepszą ocenę w zakresie bezawaryjności właściwie w każdym roczniku. Mercedesy też są niezłe, ale daleko w tyle. O wiele gorzej jest w przypadku tak popularnych aut jak Opel Insignia i Ford Mondeo (choć u niego widać lekką poprawę). Nie błyszczy też Volkswagen Passat i auta japońskie – Toyota Avensis i Mazda 6, która też miała najniższe roczne przebiegi.

Marka ModelŚr. przebieg roczny (tys. km)20072008200920102011201220132014
Audi A4 2038.93020.913.28.24.621.4
Audi A5 2028.323.915.410.24.531.8
Audi A62338.727.521.2148.95.92.11.7
BMW serii 3 1935.824.214.112.48.141.91.3
BMW serii 4 190.9
BMW serii 52443.632.821.713.78.162.41.1
Ford Mondeo 2163.767.562.555.235.916.58.47.1
Mazda 6 1638.340.735.928.825.68.87.4
Mercedes klasy C 1841.842.743.725.511.36.73.73.2
Mercedes klasy E2829.938.852.931.925.822.494.9
Opel Insignia 2251.25342.926.621.913.3
Opel Signum/Vectra 1952.945.2
Skoda Superb2238.13024.89.63.9
Toyota Avensis 1841.241.227.822.317
VW Passat 2460.451.438.731.217.69.763.8