• Przez dziewięć miesięcy 2016 roku zarejestrowano w Polsce już ponad milion samochodów osobowych.
  • Najchętniej kupowane samochody w Polsce to Volkswageny
  • Największy udział nowych aut w całości rejestracji ma Dacia

Pośród ponad miliona zarejestrowanych w Polsce samochodów zaledwie 30% to auta nowe, kupione w naszym kraju. Ponad 700 tysięcy pojazdów to samochody używane, sprowadzone zza granicy. Gdy jednak zsumujemy dane z rejestracji aut nowych i używanych (dane z firmy Samar) okazuje się, że najpopularniejszą marką samochodów osobowych w Polsce jest Volkswagen – od stycznia do września 2016 włącznie zarejestrowano 122 113 egzemplarzy. VW wyprzedza Opla (o 14 832 szt.) i Forda (o 49 735 szt).

Sprzedaż samochodów nowych i używanych (styczeń – wrzesień 2016) – wykres

W zestawieniu najpopularniejszych marek samochodów, uwzględniliśmy także te, które nie są u nas oferowane jako nowe (lub wcale nie są już produkowane). I tak np. w tym roku zarejestrowano blisko 5 tys. Chevroletów, 2,9 tys. Chryslerów czy 2,6 tys. Saabów. Ciekawie wygląda statystyka, gdy spojrzymy na stosunek rejestracji aut nowych do używanych danej marki. Generalnie auta premium (poza Lexusem) BMW, Mercedes, Audi czy Jaguar – są bardzo chętnie kupowane jako używane (od 70 do 90%). Dla porównania – aż 85% Dacii i 70% Skód rejestrowanych jest u nas jako samochody nowe.

 

Sprzedaż samochodów nowych i używanych (styczeń – wrzesień 2016) – szczegółowe dane

 MarkaCałośćNoweUżywane% nowych% uzywanych
1Volkswagen122113304219169224.975.1
2Opel107281249028237923.276.8
3Ford72378210675131129.170.9
4Audi6998975716241810.889.2
5Renault64639163934824625.474.6
6Toyota57719298882783151.848.2
7Skoda54678380751660369.630.4
8BMW5227288034346916.883.2
9Peugeot4100181713283019.980.1
10Citroen3575352743047914.885.2
11Mercedes3467487792589525.374.7
12Seat3024368222342122.677.4
13Mazda2908985732051629.570.5
14Hyundai27545125791496645.754.3
15Kia26715150261168956.243.8
16Nissan24175102411393442.457.6
17Fiat2417162381793325.874.2
18Honda2149157321575926.773.3
19Volvo1939656451375129.170.9
20Suzuki151325998913439.660.4
21Dacia1511112832227984.915.1
22Mitsubishi112573169808828.271.8
23Alfa Romeo565549651598.891.2
24Chevrolet4843548380.199.9
25Jeep39862031195551.049.0
26Lexus38042737106772.028.0
27Subaru35721117245531.368.7
28Chrysler2902229000.199.9
29Mini28471087176038.261.8
30Saab264802648 2648 0.0100.0
31Land Rover2143729141434.066.0
32Smart157811214667.192.9
33Porsche152882070853.746.3
34Jaguar1460423103729.071.0
35Daihatsu118101181 1181 0.0100.0
36Lancia106110795410.189.9