Martwe pole - lewy przód

Widoczność z miejsca kierowcy jest cechą, która w najnowszych autach wypada znacznie gorzej niż kiedyś. Oto nasze pomiary martwego pola w 180 różnych modelach samochodów.

Kierowca w czasie jazdy musi mieć oczy „dookoła głowy” i uważać nie tylko na inne pojazdy, ale też na pieszych i, szczególnie w dzisiejszych czasach, rowerzystów. Czasami nawet bardzo uważna jazda lub zatrzymywanie się przed przejściami nie uchroni przed spowodowaniem wypadku, a winę za niego właściwie zawsze poniesie kierowca. Wymuszenie pierwszeństwa albo nieustąpienie pieszemu może się zdarzyć zupełnie nieświadomie, bo zwyczajnie możemy nie zauważyć zbliżającego się innego uczestnika ruchu. Wszystko przez grube słupki we współczesnych autach, wytwarzających bardzo duże tzw. martwe pole, czyli obszar za słupkiem, który przez jego obecność pozostaje niewidoczny dla kierowcy. Martwe pole może być o tyle zdradliwe, że czasami inny samochód lub rowerzysta czy pieszy poruszają się dokładnie za słupkiem, przez co nie widzimy ich nawet przez kilka sekund.

Nie widać tam, gdzie to najbardziej potrzebne

Martwe pole - schemat ograniczenia pola widzenia
Martwe pole – schemat ograniczenia pola widzenia

Problem słabej widoczności jest zauważalny zwłaszcza w najnowszych autach, a jest spowodowany grubymi słupkami dachowymi, których stosowanie jest zgodne z nowymi wymaganiami zabezpieczeń zderzeniowych. Z jednej strony istotnie chroni to użytkowników pojazdu w czasie wypadku, z drugiej paradoksalnie pogarsza bezpieczeństwo jazdy, bo powoduje, że kierowca coraz gorzej widzi najbliższe otoczenie. Widoczność najbardziej ograniczają cztery słupki w aucie: dwa przednie i środkowy i tylny z prawej strony.

Rygorystyczny test widoczności

Przyrząd do pomiaru
Przyrząd do pomiaru

Pod lupę wzięto 180 aut różnych segmentów. Do każdego z nich zamontowano urządzenie z laserowym wskaźnikiem zamontowanym na obrotowej tarczy z podziałką kątową. Umieszczono je na wysokości oczu typowego kierowcy, czyli mierzącego 180 cm. Podczas pomiaru obracający się laser po napotkaniu słupka lub fotela automatycznie spisał pozycję, po czym obracał się dalej i po wydostaniu się poza auto odczytał kąt martwego pola. Im był on większy, tym większy obszar pozostał poza wzrokiem kierowcy. W najlepszych modelach wynosił on zwykle poniżej 10 stopni, w najgorszych 20. Oznacza to, że w skrajnych przypadkach na 10 metrów przed samochodem zasłonięty został teren o szerokości 3,5 metra. Jeśli ten dystans podwoimy, kierowca może nie zauważyć nawet całego samochodu.

Niewiele widać niezależnie od segmentu

Przeglądając rezultaty wszystkich aut, trudno wysnuć jakiś konkretny wniosek, które z nich mają lepszą, a które gorszą widoczność. Zarówno na początku, jak i końcu tabeli pojawiają się m.in. najmniejsze auta, klasy średniej lub nawet sportowe. Słabszą tendencję widać w przypadku SUV-ów, które okupują raczej drugą połowę zestawienia. Czasami różnice występują nawet w przypadku jednego modelu, tylko różnych generacji. Trzeba pamiętać, że rezultat w tabeli wyszedł z zsumowania wszystkich czterech kątów. Miejsce na jej końcu nie zawsze oznacza, że dane auto ma słabą widoczność we wszystkich kierunkach, np. Land Rover Discovery ma niezłą w tył, a Toyota Hilux – na prawym przednim słupku.

MiejsceModelLewy przód [°]Prawy
przód [°]
Prawy
środek [°]
Prawy
tył [°]
Suma [°]
1Mercedes klasy C98111240
2Volkswagen Sharan88101541
3Audi A398101542
3BMW serii 3 (2016 r.)117101442
3Hyundai i1099101442
3Mercedes klasy C kombi98101542
7BMW serii 5 GT98101643
7Chevrolet Cruze810111443
7Ferrari FF11991443
7Hyundai i20129101243
7Kia Cee'd91091543
7Volkswagen Passat910111343
13Audi A4 (2016 r.)108101644
13Kia Picanto 3d1011101344
13Kia Sportage (2016 r.)10991644
13Toyota Auris Hybrid9991744
13Toyota Yaris99121444
18BMW serii 5119111445
18Volkswagen Golf VII108111645
20Kia Carens101091746
20Kia Niro9991946
20Nissan Juke118101746
20Nissan Qashqai12991646
20Suzuki Baleno98101946
25Audi A3 Sportback108121747
25Mazda 31012101547
25Opel Astra SW910111747
25Renault Scenic1011111547
25Seat Ibiza ST1111111447
25Seat Leon9992047
31Audi A1 Sportback910111848
31BMW serii 5 Touring1110101748
31Dacia Lodgy109111848
31Fiat Tipo108131748
31Kia Soul 10892148
31Lexus CT200h99102048
31Mazda 51011111648
31Nissan Micra129111648
31Opel Astra109111848
31Volkswagen Golf VI97122048
41Citroen C41010121749
41Range Rover107102249
41Range Rover Evoque118102049
41Renault Talisman1111111649
45Mercedes klasy B99122050
45Toyota GT8611102950
45Volkswagen Up!1010171350
48Alfa Romeo Giulia118131951
48Citroen C3911121951
48Fiat Tipo SW10923951
48Hyundai Ioniq101092251
48Kia Sportage1312101651
48Mazda MX-5 (2016 r.)16102551
48Mini76201851
48Nissan GT-R12102951
48Suzuki Swift99112251
57Audi S5 Coupe (2016 r.)1010161652
57BMW serii 1107112452
57Ford Fiesta610221452
57Infiniti FX139102052
57Mazda 61611111452
57Mercedes GLK97112552
57Mini Paceman1114121552
57Opel Insignia910112252
57Peugeot 5081011191252
57Toyota Prius (2016 r.)87201752
57Volvo V501110171452
68Audi Q3109122253
68BMW M3 (2016 r.)107201653
68BMW serii 3118102453
68Citroen C3 (2016 r.)1111131853
68Mercedes klasy E kombi911102353
68Peugeot 30081311121753
68Porsche 911 Carrera109161853
68Renault Captur1211111953
68Skoda Citigo99112453
68Subaru Forester98221453
68Volvo XC6098112553
79BMW X1108112554
79Chevrolet Orlando97122654
79Mitsubishi Outlander108191754
79Seat Ateca108191754
79Volvo V90109251054
84Audi A4 Avant99112655
84Audi Q5 (2017 r.)108201755
84Mini Countryman108201755
84Nissan Navara1310122055
84Renault Koleos121182455
84Renault Scenic (2016 r.)1312121855
84Seat Ibiza (2017 r.)109201655
84Skoda Kodiaq108201755
84Volvo V401212181355
93Audi Q299191956
93Audi Q5109211656
93BMW serii 5 (2017 r.)108221656
93BMW X3108211756
93Ford C-Max99221656
93Ford Ranger108221656
93Hyundai i30 (2017 r.)108201856
93Opel Zafira Tourer1614111556
93Peugeot 2081112132056
93Skoda Superb1110201556
103Audi A5 (2017 r.)108211857
103DS 51414111857
103Fiat 500L1410191457
103Ford Focus SW1010211657
103Ford Kuga1011201657
103Hyundai i301010201757
103Mercedes kl. E (2016 r.)118221657
103Opel Astra SW (2016 r.)1011191757
103Opel Insignia ST99192057
103Opel Mokka X109191957
103Peugeot 5008108221757
103VW Tiguan (2016 r.)108231657
115Audi A6108261458
115Ford B-Max99142658
115Honda Civic1213151858
115Kia Rio 201798241758
115Mercedes kl. C (2016 r.)109221758
115Peugeot 20081111152158
115Peugeot 308 SW119231558
115Suzuki Swift (2017 r.)107212058
115Toyota RAV4109192058
124Audi A6 Avant109231759
124Chevrolet Cruze SW810113059
124Fiat Fullback118192159
124Fiat Punto1111191859
124Hyundai i30 SW1111211659
124Hyundai ix201412191459
124Hyundai ix351210162159
124Kia Rio1012102759
124Land Rover Freelander810113059
124Mercedes kl. E kom. (2016 r.)119182159
124Opel Insignia II99113059
124Toyota Avensis SW1012102759
136Chevrolet Spark1311181860
136Ford Focus 5d1010221860
136Ford Kuga (2017 r.)1010221860
136Mini Countryman (2017 r.)118231860
136Renault Clio1413122160
136Volvo S60 1111112760
142BMW X51219102061
142Ferrari 488 GTB13113761
142Honda CR-Z139122761
142Jaguar F-Pace129202061
142Maserati Levante128221961
142Mercedes ML108232061
148Honda CR-V1010172562
148Lancia Ypsilon128132962
148Mitsubishi ASX118232062
148Renault Megane ST1010222062
148Tesla Model S1711191562
153Honda Civic (2017 r.)98232363
153Nissan Micra (2017 r.)1210212063
153Renault Megane Coupe1013103063
153Volvo V60119202363
157Alfa Romeo Giulietta1210261664
157Audi A7 Sportback 99252164
157DS 4119261864
157Ford S-Max1713201464
157Jeep Grand Cherokee119261864
157Kia Picanto 5d910202564
157Lexus RC139142864
157Mazda CX-5 (2017 r.)1510201964
157Nissan Leaf2611101764
157Porsche Cayenne108192764
157Renault Megane (2016 r.)1210251764
168BMW serii 3 Touring117232465
168Mercedes CLA109103665
168Mercedes klasy A1010232265
171Fiat Panda1310251866
171Jeep Compass1211212266
171Kia Sorento1211202366
171Land Rover Discovery 12837966
171Mazda CX-51310251866
176Infiniti Q301111252067
176Toyota Aygo1220122367
178Toyota Hilux107242970
179Tesla Model X1211212973
180Audi R8 GT10126082