Lexus IS II (2005 – 2012) – OPINIE

Zaskakująco solidne auto, ale bardziej dla indywidualistów niż dla rodzin z dziećmi. Oto opinie użytkowników o Lexusie IS zebrane w programie Wybór Kierowców.

Lexus IS nigdy nie błyszczał przestronnością w swojej klasie. Jego drugie wcielenie nie jest pod tym względem lepsze, mimo że bazuje na płycie podłogowej GS-a. Klaustrofobiczne wrażenie dodatkowo potęgują malutkie okna, zwężające się do słupka C. To efekt uboczny wynikający z przyjętego designu, który zresztą wolno się starzeje. Najlepszy dowód – obecny IS jest rozwinięciem wizualnym poprzednika.

Silniki dobre, ale bez większego wyboru

Właściwie na ciasnym wnętrzu można by zakończyć wyliczanie wad IS-a. Auto jest ładne i dobrze wykończone, a przy tym właściwie zawsze ma kompletne wyposażenie. Dodatkowo wyróżnia się dobrymi właściwościami jezdnymi. Potwierdza także legendarną trwałość Lexusów – montowane w IS-ie silniki są niezawodne i nie trapią ich typowe przypadłości. Jedyna wada, że nie było ich dużo – w Europie oferowano na dobrą sprawę 2,5-litrowe V6 (204 KM) i diesle 2.2 Toyoty, mające już filtr cząstek stałych. Warto poszukać wersji z automatem, zbierającym znacznie pochlebniejsze opinie niż toporny „manual”. Jeśli kogoś stać, może się pokusić o IS-a F, mającego pod maską 5-litrowe V8 rozwijające aż 423 KM.

Lexus IS – opinie kierowców

Zalety

„W ciągu jednej chwili samochód zmienia się w pełne mocy sportowe auto. Świetne połączenie”.

„Auto niezawodne, nic nie chce się zepsuć. Serwis jest drogi, ale obsługi inni powinni uczyć się od Lexusa”.

„Środek ciężkości i stabilność to atut tego auta. Świetnie trzyma się drogi, również przy dużych prędkościach.”

„Niezniszczalne silniki benzynowe. Brak turbiny daje dodatkowy spokój o ewentualne awarie.”

„Automat spisuje się bardzo dobrze – nie szarpie, jest płynny i szybki.”

 

 

Wady

„Ręczna skrzynia biegów to chyba najsłabszy z elementów tego samochodu. Jest toporna i hałaśliwa i nie lubi szybko przełączać biegów.”

„Design tutaj przyćmił funkcjonalność i w efekcie linia okien jest wysoko, a same okna stosunkowo małe.”

„Samochód mimo segmentu D ma mało miejsca, zwłaszcza na tylnej kanapie.”

Lexus IS – podsumowanie

W niedużym Lexusie rzadko coś się psuje, ale trzeba się przygotować na spore wydatki związanymi z drogimi częściami. Serwis także nie jest tani, ale użytkownicy chwalą jego rzetelność i kompetencje. Auto wolno traci na wartości (ponad dziesięcioletnie egzemplarze wciąż nie schodzą poniżej 20 tysięcy złotych), ale dzięki renomie marki nie będzie później problemów z odsprzedażą.

Lexus IS – Oceny użytkowników

Ocena samochodu

Przestronność wnętrza
Pojemność bagażnika
Jakość materiałów
Wyposażenie
Komfort jazdy, hałas
Osiągi
Wygląd, styl

Ocena eksploatacji

Cena zakupu
Zużycie paliwa
Ceny części
Dostępność części
Koszty serwisu
Dostępność serwisu
Awaryjność