Jaguar XF I (2008-2015) – OPINIE

Brytyjski szyk czasami wymaga wyrzeczeń, zwłaszcza w Jaguarach z początku produkcji. Oto opinie użytkowników o pierwszej generacji Jaguara XF, zebrane w programie Wybór Kierowców.

W porównaniu z ciasnym i opatrzonym S-Type’em, XF stanowi prawdziwą przepaść technologiczną i stylistyczną. Limuzyna Jaguara wreszcie zaczęła wyglądać nowocześnie, zachowując subtelną elegancję, do której marka zdążyła nas przyzwyczaić. Pod maskę XF-a trafiły benzynowe jednostki o pojemności 3.0 i 4.2, a nawet 5 litrów w topowej wersji XFR (510 KM) i XFR-S (550 KM). W ofercie nie zabrakło również diesli, które stanowią większość ogłoszeń. Nie słyszy się o nadzwyczajnej awaryjności silników. Gorzej jest z innymi elementami samochodu, np. układem hamulcowym i czasami „szalejącą” elektroniką, szczególnie w pierwszych rocznikach XF-ów. Właściciele podkreślają też, że każda wizyta w serwisie Jaguara pochłania sporo z portfela. Słabo też wypada zaplecze serwisowe.

Także jako kombi

Wciąż świeża karoseria kryje eleganckie wnętrze i deskę rozdzielczą wykończoną szlachetnymi materiałami. Szkoda, że z równą pieczołowitością nie zaprojektowano multimediów, które sprawiają wrażenie przestarzałych. Co ciekawe, XF był drugim (po X-Type’ie) Jaguarem dostępnym z nadwoziem kombi (Sportbrake, od 2012 roku). Stanowią one jednak malutką część oferty aut z drugiej ręki, bo jest ich obecnie zaledwie kilka sztuk.

Jaguar XF – opinie użytkowników

Zalety

„Nietuzinkowy samochód. Łączy elegancki design z usportowionym charakterem”

„Świetny układ jezdny sterowany elektronicznie, nie wymagający od kierowcy wnikania w ustawienia”

„Deska zaskakuje minimalną liczbą przycisków i pokręteł. Kierowca odnajduje się tutaj już po kilku minutach”

„Skrzynia płynnie zmienia i błyskawicznie redukuje biegi. Jeśli kierowcy to nie wystarczy, dostępne są łopatki”

Wady

„Słaba widoczność do tyłu. Na szczęście sytuację ratuje kamera cofania”

„Beznadziejne multimedia. Nawigacja pracuje powoli, ma prymitywną grafikę i nieintuicyjną obsługę”

„Każda, nawet najmniejsza awaria w tym aucie to nie drobiazg”

„Mała popularność modelu przekłada się na kiepskie zaopatrzenie w części”

Jaguar XF – podsumowanie

Jeśli ktoś chce się wyróżnić z tłumu BMW i Mercedesów, Jaguar wydaje się być idealną propozycją. Trudno nie docenić jego walorów stylistycznych i technicznych, ale kupując XF-a trzeba być przygotowanym na pewne utrudnienia eksploatacyjne, których nie spotkamy w popularniejszych autach (ograniczona sieć serwisowa, droższe części).

Jaguar XF – opinie użytkowników

Ocena samochodu

Przestronność wnętrza
Pojemność bagażnika
Jakość materiałów
Wyposażenie
Komfort jazdy, hałas
Osiągi
Wygląd, styl
 

Ocena eksploatacji

Cena zakupu
Zużycie paliwa
Ceny części
Dostępność części
Koszty serwisu
Dostępność serwisu
Awaryjność