Koło zapasowe kiedyś było dostępne w każdym nowym samochodzie. Dzisiaj coraz częściej jest to wyposażenie dodatkowe, wymagające dopłaty. Sprawdziliśmy, ile ono kosztuje w poszczególnych modelach.

 

Producenci odchodzą od wpisywania koła zapasowego na listę standardowego wyposażenia samochodu. Tłumaczą to jego wagą (około 30 kilogramów z oponą i felgą) i wielkością, ograniczającą pojemność bagażnika o nawet 50 litrów. W zamian oferują zestaw naprawczy krótkotrwale naprawiający oponę za pomocą pianki uszczelniającej. W założeniu takie rozwiązanie ma wystarczyć na dotarcie do najbliższego punktu wulkanizacyjnego, realnie umożliwia pokonanie około 30 kilometrów.

W tanich autach koło zapasowe można dokupić za kilkaset złotych. W droższych to już wydatek rzędu tysiąca złotych. Warto jednak za nie dopłacić i bez obaw kontynuować podróż w razie awarii standardowego ogumienia.

W niektórych autach (np. BMW serii 3) koło zapasowe zastępują opony run-flat. Większość producentów oferuje natomiast albo pełnowymiarowe, albo dojazdowe koło zapasowe. Obie opcje umożliwiają bezpieczne dotarcie do celu podróży, z zaznaczeniem, że na “dojazdówce” można jeździć do 80 km/h. Jednak to rozwiązanie ma swoje zalety, mianowicie zajmuje mniej miejsca i jest lżejsze. Testy wykazały również, że jest w pełni bezpieczne na drodze i nie ustępuje pełnowymiarowemu pod względem prowadzenia, nawet przy wyższych prędkościach.

Model Cena (zł)
BMW 7bmw-71268
BMW X5*bmw-x5661
Citroen C4 Cactuscitroen-c4-cactus500
Citroen C4 Picasso*citroen-c4-picasso500
Dacia Sandero*dacia-sandero310
Fiat Doblofiat-doblo700
Fiat Panda*fiat-panda350
Ford Mondeoford-mondeo200
Ford Tourneo Connectford-tourneo-connect492
Jaguar F-Pacejaguar-f-pace2310
Jaguar XF*jaguar-xf1090
Jeep Renegadejeep-renegade1100
Mini Clubman*mini-clubman397
Opel Corsaopel-corsa250
Renault Clio*renault-clio310
Renault Talisman*renault-talisman310
Skoda Octaviaskoda-octavia400
Skoda Yeti*skoda-yeti400
Toyota Corolla*toyota-corolla490
Volvo S60*volvo-s60270
Volvo S90*volvo-s90500
Vw Up!vw-up270

*koło dojazdowe