Hybrydy popularniejsze od aut elektrycznych – RAPORT

Hyundai Ioniq

  • Udział sprzedaży aut z napędami alternatywnymi wciąż nie przekracza 4% 
  • Klasyczne hybrydy są popularniejsze niż auta elektryczne czy hybrydy Plug-In
  • Wlk. Brytania i Francja to największe rynki dla aut hybrydowych i elektrycznych

Samochody elektryczne

Ich popularność rośnie. W pierwszym półroczu 2016 roku sprzedaż aut elektrycznych wzrosła o 18,6%. Łącznie sprzedano 31 099 sztuk. Najwięcej w takich krajach jak:

  1. Francja (12 338 egz./wzrost o 53%)
  2. Wielka Brytania (5267 egz./ +12,5%)
  3. Niemcy (4357 egz./ –6,6%)

Spośród krajów UE najmniej aut z napędem elektrycznym sprzedano w Bułgarii (0 szt.), Grecji (6 egz.) oraz Łotwie (14 egz.). W Polsce w okresie od stycznia do czerwca 2016 roku sprzedano 33 egzemplarze takich samochodów, czyli dokładnie tyle samo, ile w 2015 roku.

Hybrydy Plug-In

Samochody z napędem tego rodzaju cieszą się nieco większym zainteresowaniem niż auta napędzane wyłącznie silnikiem elektrycznym. W pierwszym półroczu 2016 roku znalazły w Europie 38 046 nabywców, czyli o 17,7% więcej niż rok wcześniej.

Kraje o największej sprzedaży aut typu Plug-In Hybrid:

  1. Wielka Brytania (13 499 egz./ +44,7%)
  2. Niemcy (6128 egz./ +22,8%)
  3. Szwecja (4504 egz./ +141,4%)

Kraje o najmniejszej sprzedaży aut typu Plug-In Hybrid:

  1. Estonia (0 egz.)
  2. Słowacja (0 egz.)
  3. Bułgaria (2 egz.)

W Polsce sprzedano 170 sztuk (+97,7%).

Hybrydy

Spośród wszystkich grup aut napędzanych alternatywnymi napędami wciąż największą popularnością cieszą się samochody z klasycznym napędem hybrydowym. W pierwszej połowie 2016 roku sprzedano w Europie łącznie 132 897 egzemplarzy, czyli o 25,8% więcej niż rok wcześniej.

Kraje o największej sprzedaży aut z napędem hybrydowym:

  1. Wielka Brytania (26 509 egz./ +14,8%)
  2. Francja (25 442 egz./ –7,2%)
  3. Włochy (19 150 egz./ +47,2%)

Kraje o najmniejszej sprzedaży aut z napędem hybrydowym:

  1. Łotwa (92 egz.)
  2. Słowacja (124 egz.)
  3. Bułgaria (175 egz.)

W Polsce w pierwszej połowie 2016 roku sprzedano 4510 egz. aut z napędem hybrydowym (+86,7%).

Łączna sprzedaż wszystkich nowych aut z alternatywnymi napędami (elektryczne, hybrydy typu Plug-In, klasyczne hybrydy, auta zasilane gazem ziemnym, LPG, etanolem i ogniwami paliwowymi) wyniosła 302 819 egz. i wzrosła 0 3,5% rok do roku.

W tym samym czasie sprzedano 7 mln 842 tys. aut z silnikami benzynowymi i Diesla (wzrost o 9,4% r/r). Oznacza to, że udział pojazdów z alternatywnymi napędami wciąż nie przekracza 4% wszystkich nowo rejestrowanych samochodów osobowych.

Sprzedaż aut z napędem hybrydowym w Europie w I półroczu 2016 roku

KrajSprzedaż 2016 (egz.)Sprzedaż 2015 (egz.)Zmiana r/r (%)
EU13289710561125,8
Austria137013253,4%
Belgia4862394723,2%
Bułgaria1750
Czechy67640666,5%
Dania33101027222,3%
Estonia303144110,4%
Finlandia2356136872,2%
Francja2544227402-7,2%
Grecja69237385,5%
Hiszpania13867784376,8%
Holandia41504948-16,1%
Irlandia161689780,2%
Litwa20717419,0%
Łotwa9297-5,2%
Niemcy145071102331,6%
Polska4510241686,7%
Portugalia155715311,7%
Rumunia31816098,8%
Szwecja6409404458,5%
Słowacja12452138,5%
Wielka Brytania265092309514,8%
Węgry695329111,2%
Włochy191501301047,2%