Jak online sprawdzić swoją historię szkód – PORADNIK

Podczas kupowania polisy ubezpieczeniowej OC należy znać swoją historię szkód, potrzebną do wyliczenia zniżek. Można ją łatwo wygenerować przez Internet.

Kierowca, chcąc wykupić ubezpieczenie, prawie zawsze jest pytany o liczbę szkód w ostatnich latach. Nie warto ich zatajać. Teraz firmy ubezpieczeniowe szybko i bezproblemowo mogą prześwietlić historię potencjalnego klienta w bazie polis OC i AC. Prowadzi ją Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i pozwala na znalezienie informacji o „szkodowości” danej osoby.

UWAGA!

W przypadku wykrycia zatajonej szkody kierowca musi dopłacić określoną kwotę, a firma może anulować polisę autocasco.

W sytuacji, gdy kierowca nie pamięta się wszystkich szkód w ostatnich latach, historię ubezpieczenia pojazdu można sprawdzić na stronie Funduszu – ufg.pl. Po zarejestrowaniu się na stronie każdy właściciel auta, motocykla lub ciągnika ma dostęp do informacji o swoich polisach z ostatnich lat oraz o wypłaconych z nich odszkodowaniach. Te informacje są niezbędne do wyliczania wysokości składki.

Oceń swojego ubezpieczyciela w Wyborze Kierowców

 

Aktualnie ogólnopolska baza polis komunikacyjnych OC i AC zawiera blisko 300 milionów rekordów o polisach i odszkodowaniach z nich wypłaconych. Ubezpieczyciele zwykle sprawdzają historię szkód kierowcy już na etapie zakupu ubezpieczenia, jednak czasami ma to miejsce dopiero po pewnym czasie. Jeśli deklaracja klienta okaże się niezgodna z rzeczywistością, będzie on musiał więcej zapłacić za polisę. Dlatego warto przed jej wykupieniem założyć konto na ufg.pl i sprawdzić swoją drogową przeszłość.

Pięć kroków, by uzyskać dostęp do swojej historii ubezpieczenia:

1. Najpierw należy założyć konto w serwisie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wejdź na stronę ufg.pl, kliknij na pole „Zaloguj”. Na następnej stronie wybierz „Zarejestruj się”. Pojawi się formularz rejestracyjny, który należy wypełnić.

UFG – zakładanie konta

2. Musimy potwierdzić swoje dane. Można do uczynić za pomocą wysłania skanu dowodu tożsamości, za pomocą profilu kwalifikowanego ePUAP lub za pomocą podpisu elektronicznego. Ponieważ większość z nas nie korzysta z ePUAP czy podpisu kwalifikowanego, nie pozostaje nic innego jak wysłanie skanu dowodu osobistego.

UFG – potwierdzenie tożsamości

3. Na podany wcześniej adres email zostanie wysłany link aktywacyjny. Klikamy na niego. Otworzy się nowa strona, na której uzupełniamy dane osobowe.

UFG – uzupełnienie danych

4. Następnie tworzymy nowe konto, podając swój PESEL i ustanawiając własne hasło.

UFG – aktywacja konta

5. Po potwierdzeniu danych można wygenerować historię polis.

UFG – sprawdzenie przebiegu ubezpieczenia