NowościRozrywka9 najbardziej niesamowitych prototypów Audi - ZESTAWIENIE

9 najbardziej niesamowitych prototypów Audi – ZESTAWIENIE

Pozornie konserwatywna marka Audi też ma w ofercie kilka ciekawostek z przeszłości. Oto 9 najciekawszych prototypów Audi.

Żelazna zasada Audi brzmiała, że auto studyjne musiało być tak zaprojektowane, by w razie konieczności łatwo je przerobić w model produkcyjny. Inżynierowie nie projektowali przy tym na pokaz, a starali się myśleć „na zapas”. Marka przeze wiele lat eksperymentowała i szukała nowych kierunków rozwoju swojej gamy. Działania opłaciły się – firma odnotowała trzykrotny wzrost produkcji na przestrzeni kilkunastu lat (w 1998 roku Audi sprzedało 619 tysięcy aut, podczas gdy w 2015 roku było to już 1,8 miliona sztuk).

Przez ostatnie dziesięciolecia niemiecka marka zaprezentowała kilka śmiałych idei, mających zmienić postrzeganie niektórych segmentów w motoryzacji. Przyjrzyjmy się dziewięciu najciekawszym prototypom Audi.

Audi Avus (1991)

Audi Avus
Audi Avus

Pierwsze kroki Audi w projektowaniu sportowego supersamochodu. Zastosowany w nim silnik 6.0 W12 (506 KM) trafił później w nieco słabszej odmianie (420 KM) do luksusowego A8. Flagowy model przejął po nim też koncepcję aluminiowego nadwozia. Dzisiaj można powiedzieć, że to prekursor R8, które pojawiło się 15 lat później.

Audi Rosemeyer (2000)

Audi Rosemeyer
Audi Rosemeyer

Miał jeszcze większy silnik niż Avus – szesnastocylindrowa, widlasta jednostka o pojemności 8004 cm3 rozwijała aż 630 KM. Pozwalała rozpędzić Rosemeyera do 350 km/h i osiągnąć „setkę” w 3,8 sekundy. Prototyp miał też znaczenie stylistyczne – tzw. duży grill zadebiutował w autach produkcyjnych dopiero w 2004 roku.

Audi Avantissimo (2001)

Audi Avantissimo
Audi Avantissimo

Pomysł Audi na odmianę kombi najbardziej luksusowej A8-ki, jednak mały popyt nie pozwolił na rozszerzenie gamy nadwoziowej. Zastosowany w nim silnik 4,2 V8 o mocy 430 KM wspomagały dwie turbosprężarki w układzie TwinTurbo, a automatyczna skrzynia przekazywała moc na napęd quattro.

Audi Cross Cabriolet (2007)

Audi Cross Cabriolet
Audi Cross Cabriolet

Bezpośrednia zapowiedź wprowadzonego do produkcji SUVa Q5. Może dziś, na fali popularności crossoverów, Audi powróci do koncepcji uterenowionego kabrioletu.

Audi TT Clubsport (2008)

Audi TT Clubsport
Audi TT Clubsport

Najmocniejsza, 300-konna wersja TT miała zaprezentować możliwości konstrukcyjne, które miały za jakiś czas trafić do seryjnych aut. Planowano produkcję krótkiej serii, ale skończyło się na prototypie.

Audi Urban Concept (2011)

Audi Urban Concept
Audi Urban Concept

Środek z układem siedzeń 1+1, napęd składający się z dwóch silników elektrycznych i kosmiczna stylistyka nie mogły się przyjąć pięć lat temu na rynku . Dzisiaj już bardziej można na niego spojrzeć jako miejskie auto przyszłości.

Audi Nanuk (2013)

Audi Nanuk
Audi Nanuk

Wyjątkowo niski crossover z mocarnym silnikiem – dziesięciocylindrowym, widlastym 5.0 o mocy 544 KM. Zaprezentowano go z myślą o rynkach ze słabą siecią gładkich dróg, lecz prace nad nim zawieszono.

Audi Allroad Shooting Brake (2014)

Audi Allroad Shooting Brake
Audi Allroad Shooting Brake

Tak mógłby wyglądać TT kombi i byłby całkiem zgrabnym crossoverem o długości 420 cm. To świeży projekt. Prace nad nim zatrzymano, ale za kilka lat może powrócić do łask.

Audi TT Sportback (2014)

Audi TT Sportback
Audi TT Sportback

Oprócz kombi, Audi zaprezentowało też pięciodrzwiową odmianę TT. Mierzyła 447 cm (o 29 cm więcej niż coupe) i miała 263 cm rozstawu osi. Sportbackowi znacznie bliżej było do seryjnej produkcji, ale pozostał prototypem.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji