10 nawigacji samochodowych online - RANKING

10 nawigacji samochodowych online – RANKING

Oto ranking 10 najlepszych nawigacji samochodowych na smartfony. Wśród nich: Automapa, Google Maps, Waze, Yanosik i inne.

W dzisiejszych czasach nie trzeba wydawać kilkuset (nawet tysięcy) złotych na dobrą nawigację, bo można ją za darmo ściągnąć na smartfona i w zależności od producenta korzystać nieodpłatnie lub za niewielką, roczną opłatą. Spośród dostępnych nawigacji można wyróżnić aplikacje działające w trybie offline, czyli nie wymagające połączenia z siecią: działają na podstawie zapisanych map, także za granicą. Większą popularnością cieszą się natomiast ich wersje online, oferujące szereg funkcji w zamian za połączenie się z siecią.

Konieczne połączenie z internetem

Wadą nawigacji online jest konieczność nieustannego połączenia z siecią, co automatycznie obniża czas pracy baterii, a co za tym idzie, wymusza zakup samochodowej ładowarki. Nie każdy może też mieć wystarczający pakiet danych komórkowych. Z drugiej jednak strony dodatkowe funkcje bardzo ułatwiają codzienną jazdę, bo ostrzegają o radarach i kontrolach drogowych, informują o korkach, utrudnieniach i dopuszczalnej prędkości, a niektóre nawet wyliczają średnią prędkość i oferują wgląd do np. rozkładu jazdy komunikacji miejskiej. Większość aplikacji jest darmowa w pobraniu i użytku, za część trzeba zapłacić roczną lub tygodniową opłatę. Przedstawiamy 10 najbardziej lubianych przez kierowców nawigacji online.

1 Google Maps

System: Android, iOS
Cena: bezpłatna

 Google Maps
Google Maps

Nawigacja standardowa w telefonach z systemem Android, a co za tym idzie – najpopularniejsza. Łatwo się ją obsługuje (także głosem), ostrzeże przed korkami, ma asystenta pasa ruchu i bogatą bazę POI i Street View. Wymaga jednak dobrego połączenia z siecią, a w trybie offline pobiera tylko wycinek mapy. Nie wyświetla też informacji o ograniczeniach i kontrolach prędkości.

 

2 Mapy Apple

System: iOS
Cena: bezpłatna

Mapy Apple
Mapy Apple

Aplikacja wykorzystuje mapy nawigacji TomTom i jest stale udoskonalana. Oferuje rozkłady komunikacji publicznej, tryb 3D w niektórych miejscach i informuje o korkach i utrudnieniach na drodze. Podobnie jak Google Maps wymaga jednak dobrego połączenia i ma skromną bazę w trybie offline.

 

3 Yanosik

System: Androi, iOS, Windows
Cena: bezpłatna

Yanosik
Yanosik

Yanosik to świetny sposób na nowoczesną nawigację – ma bardzo wielu członków, którzy na bieżąco się wzajemnie informują o kontrolach drogowych, wypadkach lub innych utrudnieniach. Oprócz tego ta nawigacja jest całkowicie bezpłatna i może służyć jako nakładka. Niestety, jest trochę chaotyczna jeśli chodzi o wyznaczenie właściwej trasy.

 

4 Waze

System: Android, iOS
Cena: bezpłatna

Waze
Waze

Nawigacja Waze opiera się na tym samym co Yanosik, czyli kierowcy wzajemnie się wymieniają najpotrzebniejszymi informacjami na drodze. Ma jednak dokładniejsze mapy (choć nie tak jak Google Maps) i potrafi wyznaczyć alternatywne trasy i pośrednie cele podróży. Jak na razie aplikacja jeszcze „raczkuje”, choć stopniowo przybywa jej użytkowników.

 

5 Naviexpert

System: Android, iOS, Windows
Cena: od 9,90 zł/tydzień, 69 zł/rok

NaviExpert
NaviExpert

Nawigację jednego z czołowych producentów można nieodpłatnie używać przez tydzień, później wymaga wykupienia abonamentu. I to właściwie jej jedyna wada, bo jest bardzo dokładna jeśli chodzi o mapy, informuje o korkach, radarach i utrudnieniach, pokazuje ceny paliw ma funkcję CB.

 

6 Here WeGo

System: Android, iOS, Windows
Cena: bezpłatna

Here WeGo
Here WeGo

Nawigacja stosowana w Nokiach wyróżnia się od pozostałych tym, że doskonale działa w trybie offline i przydaje się za granicą. Oprócz tego jest intuicyjna w obsłudze, informuje o korkach i ma niezłe mapy. Z wad: kiepski lektor oraz brak możliwości filtrowania tras i dodawania punktów.

 

7 Automapa

System: Android, iOS, Windows
Cena: od 8 zł/tydzień, 69 zł/rok

AutoMapa
AutoMapa

Druga płatna aplikacja może działać w trybie offline, ale przy włączonym transferze danych dostarcza nam dodatkowych informacji. Ma dokładne mapy, ale można mieć zastrzeżenia do ich jakości. Oferuje widoki 3D i ostrzega o kontrolach i sytuacji na drodze, ale raczej w skali kraju niż całego kontynentu.

 

8 TomTom Go

System: Android, iOS
Cena: 85 zł/rok

TomTom Go
TomTom Go

Jeden z wiodących producentów nawigacji oferuje możliwość korzystania w trybie offline, a z sieci pobiera dane o np. korkach. Ma też funkcję asystenta pasa ruchu i wylicza średnią prędkość przejazdu na odcinku pomiarowym. Jest jednak płatna – za darmo działa wyłącznie na dystansie 75 kilometrów.

 

9 Sygic

System: Android, iOS, Windows
Cena: ok. 100 zł

Sygic
Sygic

Najbardziej rozbudowana aplikacja z dotąd przedstawionych. Oprócz standardowego już ostrzegania o korkach i utrudnieniach umożliwia włączenie widoków 3D, ma funkcję ekranu head-up i współpracuje z innymi serwisami oraz aplikacjami. Nieodpłatnie można z niej korzystać przez tydzień, później trzeba zapłacić abonament. Jeszcze z wad: słaba baza fotoradarów i mało czytelny asystent pasa.

 

10 ViaMichelin

System: Android, iOS, Windows
Cena: bezpłatna

ViaMichelin
ViaMichelin

Co prawda nie występuje w polskiej wersji językowej, ale ma szereg funkcji: określa czas podróży (uwzględniając też opłaty za autostrady), przedstawia różne kryteria trasy, ma bazę POI połączoną z przewodnikiem Michelin i działa w trybie offline. Przyda się na dalekich, międzynarodowych trasach.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji