Nawigacje online

Oto 10 najlepszych nawigacji samochodowych na smartfony. Google Maps, Yanosik i inne.

Roaming w UE i innych krajach

O ile obecnie koszta roamingu danych w UE nie są duże i w większości wypadków, takie połączenia będą wliczone opłaty w naszej taryfie i nic dodatkowego nie zapłacimy. Musimy uważać, jeżeli wyjdziemy poza granice Unii Europejskiej – wtedy opłaty za połączenia internetowe mogą być bardzo wysokie. Koniecznie trzeba to sprawdzić przed wyjazdem!

Istotnie, w dzisiejszych czasach nie trzeba wydawać kilkuset (nawet tysięcy) złotych na dobrą nawigację, bo można ją za darmo ściągnąć na smartfona i w zależności od producenta korzystać nieodpłatnie lub za niewielką, roczną opłatą. Spośród dostępnych nawigacji można wyróżnić aplikacje działające w trybie offline, czyli nie wymagające połączenia z siecią: działają na podstawie zapisanych map, także za granicą. Większą popularnością cieszą się natomiast ich wersje online, oferujące szereg funkcji w zamian za połączenie się z siecią.

Konieczne połączenie z internetem

Wadą nawigacji online jest konieczność nieustannego połączenia z siecią, co automatycznie obniża czas pracy baterii, a co za tym idzie, wymusza zakup samochodowej ładowarki. Nie każdy może też mieć wystarczający pakiet danych komórkowych. Z drugiej jednak strony dodatkowe funkcje bardzo ułatwiają codzienną jazdę, bo ostrzegają o radarach i kontrolach drogowych, informują o korkach, utrudnieniach i dopuszczalnej prędkości, a niektóre nawet wyliczają średnią prędkość i oferują wgląd do np. rozkładu jazdy komunikacji miejskiej. Większość aplikacji jest darmowa w pobraniu i użytku, za część trzeba zapłacić roczną lub tygodniową opłatę. Przedstawiamy 10 najbardziej lubianych przez kierowców nawigacji online.

1 Google Maps

System: Android, iOS
Cena: bezpłatna

 Google Maps
Google Maps

Aplikacja standardowa w telefonach z systemem Android, a co za tym idzie – najpopularniejsza. Łatwo się ją obsługuje (także głosem), ostrzeże przed korkami, ma asystenta pasa ruchu i bogatą bazę POI i Street View. Wymaga jednak dobrego połączenia z siecią, a w trybie offline pobiera tylko wycinek mapy. Nie wyświetla też informacji o ograniczeniach i kontrolach prędkości.

 

2 Mapy Apple

System: iOS
Cena: bezpłatna

Mapy Apple
Mapy Apple

Aplikacja wykorzystuje mapy nawigacji TomTom i jest stale udoskonalana. Oferuje rozkłady komunikacji publicznej, tryb 3D w niektórych miejscach i informuje o korkach i utrudnieniach na drodze. Podobnie jak Google Maps wymaga jednak dobrego połączenia i ma skromną bazę w trybie offline.

 

3 Yanosik

System: Androi, iOS, Windows
Cena: bezpłatna

Yanosik
Yanosik

Yanosik to świetny sposób na nowoczesną nawigację – na bardzo wielu członków, którzy na bieżąco się wzajemnie informują o kontrolach drogowych, wypadkach lub innych utrudnieniach. Oprócz tego aplikacja jest całkowicie bezpłatna i może służyć jako nakładka. Niestety, jest trochę chaotyczna jeśli chodzi o wyznaczenie właściwej trasy.

 

4 Waze

System: Android, iOS
Cena: bezpłatna

Waze
Waze

Waze opiera się na tym samym co Yanosik, czyli kierowcy wzajemnie się wymieniają najpotrzebniejszymi informacjami na drodze. Ma jednak dokładniejsze mapy (choć nie tak jak Google Maps) i potrafi wyznaczyć alternatywne trasy i pośrednie cele podróży. Jak na razie aplikacja jeszcze „raczkuje”, choć stopniowo przybywa jej użytkowników.

 

5 Naviexpert

System: Android, iOS, Windows
Cena: od 9,90 zł/tydzień, 69 zł/rok

NaviExpert
NaviExpert

Nawigację jednego z czołowych producentów można nieodpłatnie używać przez tydzień, później wymaga wykupienia abonamentu. I to właściwie jej jedyna wada, bo jest bardzo dokładna jeśli chodzi o mapy, informuje o korkach, radarach i utrudnieniach, pokazuje ceny paliw ma funkcję CB.

 

6 Here WeGo

System: Android, iOS, Windows
Cena: bezpłatna

Here WeGo
Here WeGo

Nawigacja stosowana w Nokiach wyróżnia się od pozostałych tym, że doskonale działa w trybie offline i przydaje się za granicą. Oprócz tego jest intuicyjna w obsłudze, informuje o korkach i ma niezłe mapy. Z wad: kiepski lektor oraz brak możliwości filtrowania tras i dodawania punktów.

 

7 Automapa

System: Android, iOS, Windows
Cena: od 8 zł/tydzień, 69 zł/rok

AutoMapa
AutoMapa

Druga płatna aplikacja może działać w trybie offline, ale przy włączonym transferze danych dostarcza nam dodatkowych informacji. Ma dokładne mapy, ale można mieć zastrzeżenia do ich jakości. Oferuje widoki 3D i ostrzega o kontrolach i sytuacji na drodze, ale raczej w skali kraju niż całego kontynentu.

 

8 TomTom Go

System: Android, iOS
Cena: 85 zł/rok

TomTom Go
TomTom Go

Jeden z wiodących producentów nawigacji oferuje możliwość korzystania w trybie offline, a z sieci pobiera dane o np. korkach. Ma też funkcję asystenta pasa ruchu i wylicza średnią prędkość przejazdu na odcinku pomiarowym. Jest jednak płatna – za darmo działa wyłącznie na dystansie 75 kilometrów.

 

9 Sygic

System: Android, iOS, Windows
Cena: ok. 100 zł

Sygic
Sygic

Najbardziej rozbudowana aplikacja z dotąd przedstawionych. Oprócz standardowego już ostrzegania o korkach i utrudnieniach umożliwia włączenie widoków 3D, ma funkcję ekranu head-up i współpracuje z innymi serwisami oraz aplikacjami. Nieodpłatnie można z niej korzystać przez tydzień, później trzeba zapłacić abonament. Jeszcze z wad: słaba baza fotoradarów i mało czytelny asystent pasa.

 

10 ViaMichelin

System: Android, iOS, Windows
Cena: bezpłatna

ViaMichelin
ViaMichelin

Co prawda nie występuje w polskiej wersji językowej, ale ma szereg funkcji: określa czas podróży (uwzględniając też opłaty za autostrady), przedstawia różne kryteria trasy, ma bazę POI połączoną z przewodnikiem Michelin i działa w trybie offline. Przyda się na dalekich, międzynarodowych trasach.